Plany inwestycyjne Lotniska im. F. Chopina w latach 2008 - 2012

Ministerstwo Infrastruktury

Jeszcze rok temu niewielu wierzyło, że Terminal 2 zostanie oddany do użytku w terminie. Wszyscy sceptycy przekonali się, że się udało – normy europejskie zostały spełnione i Terminal 2 działa - powiedział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk 30 października br. podczas konferencji prasowej zorganizowanej na warszawskim lotnisku Okęcie. W konferencji Plany inwestycyjne Lotniska Chopina w latach 2008 – 2012 wzięli również udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz i Naczelny Dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Michał Marzec.

Minister Cezary Grabarczyk podkreślił, że z planami inwestycyjnymi PPL zostali zapoznani UEFA i organizatorzy EURO 2012. Porty Lotnicze Balice w Krakowie i Okęcie w Warszawie nie budzą zastrzeżeń ekspertów oceniających stan zaawansowania przygotowań Polski do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej. Harmonogram prac został zaprezentowany tak, aby na bieżąco sprawdzać stan zaawansowania inwestycji. Do 2012 roku wszystkie zaplanowane inwestycje zostaną zrealizowane – zapewnił minister.

Branża lotnicza rozwija się mimo kryzysu. Przewidujemy, że w 2008 r. z polskich portów lotniczych skorzysta 22 mln pasażerów, oznacza to wzrost o około 20% w stosunku do ubiegłego roku. Zwiększa się również dynamika wzrostu liczby pasażerów w portach regionalnych. W 2007 r. porty regionalne po raz pierwszy odprawiły więcej pasażerów niż lotnisko Okęcie – dodał Minister C. Grabarczyk.

Minister T. Jarmuziewicz podkreślił, że dzięki wejściu w życie ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego pojawiła się olbrzymia szansa na rozwój infrastruktury lotniskowej w Polsce, zwłaszcza w portach regionalnych, ze względu na możliwość przekazywania na cele cywilne infrastruktury lotnisk wojskowych. Zapewnił także, że do 2012 roku lotnisko Okęcie będzie doskonale skomunikowane z siecią drogową i kolejową.

Podczas konferencji dyrektor M. Marzec podsumował inwestycje zrealizowane dotychczas oraz przedstawił plan realizacji inwestycji w latach 2008 – 2012. Najważniejsze projekty inwestycyjne, które zostaną w tym czasie zrealizowane, to dokończenie budowy Terminalu 2, modernizacja i rozbudowa nawierzchni lotniskowych i zintegrowanie dwóch istniejących dzisiaj budynków terminali (T2 i T2) w jeden spójny architektonicznie obiekt.

Więcej na temat planowanych prac na stronie Ministerstwa Infrastruktury

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
comments powered by Disqus