Piloci przygotowują się do pokazów
Piloci „Biało-Czerwonych Iskier” i „Orlika” są gotowi do rozpoczęcia sezonu lotniczego. Oba zespoły akrobacyjne sił powietrznych przedstawiły plany tegorocznych pokazów. Tradycyjnie wystąpią nie tylko w Polsce, lecz także i na najważniejszych pokazach w Europie. Swój podniebny kunszt zaprezentują publiczności ponad dwadzieścia razy.
„Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orlik” to dwa oficjalne zespoły akrobacyjne polskich sił powietrznych. Latający w nich piloci uchodzą za elitę lotników i wizytówkę polskich skrzydeł. Grupy na stałe wpisały się w świadomość miłośników lotnictwa, nie tylko w kraju, lecz także i za granicą. Co roku na ich pokazy czeka tysiące fanów.
W biało-czerwonych barwach
Zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” jest kontynuatorem utworzonego w 1969 roku w Radomiu zespołu „Rombik”. Od 2000 roku stacjonuje w Dęblinie i nosi obecną nazwę. Na co dzień wszyscy piloci tworzący zespół są instruktorami szkolenia lotniczego w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Prowadzą zajęcia z podchorążymi, są oblatywaczami. Ale ich znakiem rozpoznawczym stały się podniebne akrobacje na samolotach Iskra. Piloci zespołu swój kunszt prezentowali na pokazach m.in. w Izmirze w Turcji, Moskwie, francuskiej bazie Salon-de-Provence i pod kołem podbiegunowym w Finlandii.
Tegoroczny kalendarz zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” to 11 pozycji. Sezon lotniczy piloci otworzą 20 czerwca nad Dęblinem, gdzie pokazem uświetnią obchody 90-lecia Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. – W czwartek rozpoczęliśmy pierwsze przygotowania. Na razie skupiamy się na pilotażu indywidualnym – mówi kpt. pil. Maciej Kopiel z „Biało-Czerwonych Iskier”. W tym roku oficer będzie odgrywał rolę lidera zespołu.
Potem piloci będą się zgrywać całym ugrupowaniem do lotów w dwóch wariantach: niskim i wysokim. Podczas pokazów będą latać na sześciu Iskrach. – Zaprezentujemy znane już publiczności figury, takie jak: serce, strzała, jordan. Będziemy latać w ugrupowaniu wszystkich samolotów, parami, będzie też pokaz solisty – mówi kpt. Kopiel.
Fot. Katsuhiko Tokunaga/ Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”
Poza Dęblinem piloci „Biało-Czerwonych Iskier” swoje umiejętności zaprezentują przed rodzimą publicznością jeszcze na sześciu pokazach. Najważniejszą krajową imprezą będą międzynarodowe pokazy lotnicze AIR SHOW 2015 w Radomiu. Impreza odbędzie się 22–23 sierpnia. Zespół pojawi się też nad Świdwinem (27.06. – Piknik Lotniczy), Świnoujściem (28.06. – Święto Marynarki Wojennej), Lesznem (28.06. – IX Piknik Szybowcowy „Leszno – Rozwiń Skrzydła”), Mielcem (12–13.09. Podkarpackie Pokazy Lotnicze) oraz Poznaniem (26.09.– święto 2 SLT i 33 Bazy Lotniczej).
Planowane są także trzy przeloty nad Dęblinem z okazji uroczystości obchodów 90-lecia Szkoły Orląt. Tu Iskry z polską szachownicą pojawią się 25 września (przysięga WSOSP), 2 października (święto 4 SLSz) i 20 listopada (promocja oficerska).
Zespół czeka też jeden pokaz zagraniczny. – Na początku września weźmiemy udział w pokazach we włoskim Rivolto. Impreza będzie się odbywać z okazji 55-lecia zespołu akrobacyjnego Frecce Tricolori. Jest dla nas ważna, ponieważ będziemy się prezentować w gronie niemal wszystkich europejskich zespołów akrobacyjnych – dodaje kpt. Kopiel.
Orlik w Atenach
Niemniej pokazów czeka pilotów Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. Zespół powstał w 1998 roku i stacjonuje w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Tworzą go piloci instruktorzy, którzy na co dzień szkolą podchorążych dęblińskiej Szkoły Orląt w lotach na samolotach turbośmigłowych PZL-130 Orlik. W ciągu kilkunastu lat istnienia zespół wziął udział w pokazach m.in. w Wielkiej Brytanii, Austrii, Hiszpanii, Grecji, Włoszech, Francji, Belgii, Holandii, Czechach, na Słowacji i Litwie.
Teraz piloci przygotowują się do kolejnych występów. – Na razie będziemy latać w składzie sześciu maszyn, bo tylu mamy przygotowanych pilotów. Dwóch kolejnych jest w trakcie szkolenia. Mamy nadzieję, że dołączą do nas od połowy lipca i będziemy mogli prezentować podczas pokazów ugrupowanie ośmiu samolotów – mówi kpt. Dariusz Stachurski, dowódca Zespołu.
Piloci opracowali już plany pokazów, mają też za sobą pierwsze indywidualne loty przygotowujące do pilotażu zespołowego. – Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu dostaniemy zgodę na loty całą formacją. Wtedy zaczniemy intensywne przygotowania po dwa, trzy treningi dziennie: najpierw w parach, potem czwórkami, aż do pełnej szóstki – dodaje kpt. Stachurski.
Fot. Katsuhiko Tokunaga/ Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”
Terminarz pokazów grupy przewiduje trzynaście występów. Inauguracyjny odbędzie się już 16 maja w Inowrocławiu ( święto 56 Bazy Lotniczej). Niecały miesiąc później, 13 czerwca, piloci wystąpią w Pruszczu Gdańskim (święto 49 Bazy Lotniczej.), a 20 czerwca – na pokazach w Dęblinie.
Potem, przed polską publicznością, piloci z „Orlika” zaprezentują się jeszcze: w Krakowie na XI Małopolskim Pikniku Lotniczym (27–28 czerwiec), w Łasku na święcie 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego (5 wrzesień) i w Szczytnie z okazji m.in. 40. rocznicy powstania 8 Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego (9 wrzesień). – Najważniejsze będą dla nas prestiżowe pokazy w Radomiu. Choć z punktu widzenia pilota zespołu akrobacyjnego pod kątem przygotowań nie odbiegają one od podobnych tego typu imprez, to tu będziemy się prezentować w gronie najlepszych pilotów pokazowych, przed polską publicznością – mówi kapitan.
Zespół wystąpi też na pokazach w Europie. W sumie pilotów czeka pięć zagranicznych imprez lotniczych. Pierwszym kierunkiem będzie Kaunas na Litwie. Odbywają się tam International Air Show z okazji 100-lecia lotniska (18 lipiec). W sierpniu pilotów czekają dwa wyloty, pierwszy do Danii na Rosklide Air Denmark, kolejny na Słowację – do Silac, gdzie odbędą się pokazy Slovak International Air Fest 2015.
We wrześniu polskie Orliki będzie można oglądać pod niebem Grecji. Od 9 do 10 września w Atenach będą trwać międzynarodowe pokazy „International Athens Flying Week”. Polscy piloci będą też obecni na jednej z najważniejszych imprez lotniczych w Europie na Nato Days & Czech AF Days w czeskiej Ostravie(19–20 wrzesień).
Zagraniczne pokazy piloci zakończą 26–27 września podczas International Air Show 2015 na Malcie.
Pokaz w każdym miejscu będzie trwał około 25 minut. – W zależności od pogody będziemy wykonywać wysoki lub niski wariant pokazu. Na pewno pojawią się figury pilotażu zarówno w składzie całej formacji, jak i solowe występy pilotów, mijanki pojedynczych samolotów i grupą – zapowiada lider zespołu „Orlik”.
Maszyny marynarki wojennej
W 2015 roku odbędą się też pokazy i wystawy lotnicze z udziałem samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Pierwszy pokaz statyczny z udziałem śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ będzie można zobaczyć już 2 maja w Świnoujściu na obchodach 50-lecia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Podobny odbędzie się 13 czerwca w Pruszczu Gdańskim podczas święta 49 Bazy Lotniczej.
Samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28B1R będzie można obejrzeć 29–30 maja w Bydgoszczy na Air Fair 2015 oraz 13 czerwca w Wielkiej Brytanii na RAF Northolt Open Day 2015. Oba te statki powietrzne zaprezentują się też na wystawie 17–19 lipca w Wielkiej Brytanii podczas Fairford, Royal International Air Tattoo 2015.
Planowane są też dynamiczne pokazy z udziałem statków powietrznych marynarki wojennej. Śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R lub W-3RM zaprezentuje się w powietrzu 28 czerwca w Świnoujściu z okazji święta marynarki wojennej. Pokazy lotnicze planowane są także w Giżycku na „Mazury Air Show 2015”, Bielsku-Białej podczas XII Międzynarodowego Pikniku Lotniczego oraz w Gdyni Babich Dołach z okazji Święta 43 Bazy Lotnictwa Morskiego.
Paulina Glińska
autor zdjęć: Konrad Kifert, Katsuhiko Tokunaga/ Zespół Akrobaryczny „Biało-Czerwone Iskry”
Komentarze