Przejdź do treści
Zespół przygotowujący rakietę Bursztyn w wersji 2K do startu (fot. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa)
Źródło artykułu

Pierwsze testy poligonowe rakiety BURSZTYN w wersji 2K i mobilnej wyrzutni rakietowej WR-2

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadził udany test lotny rakiety ILR-33 BURSZTYN w najnowszej wersji 2K. Test odbył się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce w październiku 2022 roku. Celem misji było przetestowanie działania nowych podsystemów rakiety oraz mobilnej wyrzutni rakietowej WR-2, opracowanych w Instytucie.

W nowej wersji rakiety BURSZTYN zastosowano szereg ulepszeń technicznych – w porównaniu z poprzednią wersją rakiety kilkakrotnie zwiększono masę materiału pędnego silników pomocniczych oraz trzykrotnie zwiększono ich średni ciąg. Zastosowano nowe systemy separacji członów rakiety, co pozwoliło na zwiększenie bezpieczeństwa obsługi oraz ograniczenie wstrząsów. Razem z nową wersją rakiety Instytut przetestował także swoją wyrzutnię rakiet suborbitalnych WR-2.

Poprzednie testy poligonowe pozwoliły nam zweryfikować koncepcję rozwijanej rakiety. Skupiliśmy się na zwiększeniu maksymalnego pułapu, podniesieniu poziomu bezpieczeństwa oraz zmniejszeniu wpływu warunków atmosferycznych na ryzyko odwołania startu. Pomogła nam w tym znacząco nowa wyrzutnia WR-2, która daje możliwość precyzyjnego ustawiania kątów strzału, w zależności od panujących warunków wietrznych przy ziemi tuż przed wystrzeleniem. Podczas obecnego testu sprawdziliśmy zachowanie nowych silników pomocniczych w locie i zbadaliśmy ich wpływ na trajektorię lotu. Jesteśmy zadowoleni z wyników pozyskanych podczas przeprowadzonego testu – mówi Michał Pakosz, kierownik Działu Technologii Rakietowych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Zapłon silników rakiety (fot. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa)

Zapłon silników rakiety (fot. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa)

Zaprojektowana do osiągania pułapu ponad 100 km tym razem – ze względów bezpieczeństwa wynikających z występowania silnych prądów strumieniowych na dużych wysokościach – rakieta mogła się wznieść na 8 km.

Pomimo osiągnięcia niższego pułapu, scenariusz misji udało się w pełni zrealizować, a rakieta została odzyskana z Morza Bałtyckiego.

Zrealizowany w Ustce test lotny jest kolejnym krokiem w ramach programu BURSZTYN, przygotowującym zarówno do startu na wyższe pułapy, jak i do realizacji misji w ramach projektu SUBCOM. Celem projektu jest rozwinięcie niezależnego systemu łączności i nawigacji dla zastosowań kosmicznych oraz rakietowych. W tym celu będzie wykorzystywana właśnie rakieta BURSZTYN 2K.

Przeprowadzenie testów poligonowych było możliwe dzięki współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Centralnym Poligonem Sił Powietrznych przy wsparciu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Początkowa faza lotu (fot. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa)

Początkowa faza lotu (fot. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony