Przejdź do treści
Lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na płycie nowego lądowiska szpitala „Zdroje” (fot. SPS ZOZ "Zdroje")
Źródło artykułu

Pierwsze lądowanie śmigłowca LPR na lądowisku szpitala „Zdroje”

22 maja, o godzinie 14:00, miało miejsce pierwsze, historyczne lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na płycie nowego lądowiska szpitala „Zdroje”. Śmigłowiec transportował noworodka ze szpitala w Gdańsku, celem przekazania go na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka placówki przy ul. Mącznej 4. Wszystkie procedury związane z transportem oraz lądowaniem przebiegły sprawnie i pomyślnie. Całą drogę noworodek odbył w specjalistycznym inkubatorze transportowym, otoczony fachową i troskliwą opieką lekarza neonatologa oraz ratowników medycznych.

Przyjęty na oddział intensywnej terapii maluszek to trzymiesięczny Kuba, pochodzący z ciąży bliźniaczej. Obecnie jego stan lekarze określają jako średnio ciężki. Kubuś wraz z bratem przyszli na świat w 25 tygodniu ciąży w szpitalu w Gdańsku. W kolejnych dniach, również śmigłowcem, miał być przetransportowany do „Zdrojów” brat bliźniak Kuby – Stasiu.

Wyniesione na dach lądowisko dla helikopterów powstało w nowym pawilonie nr 20 kompleksu szpitalnego przy ul. Mącznej. Inwestycja, jako element budowy Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem, została sfinansowana w ramach projektu pn.: „Rozbudowa i doposażenie SPS ZOZ „Zdroje” w Szczecinie celem utworzenia szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci wraz z budową wyniesionego na dach lądowiska dla śmigłowców sanitarnych”, finansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i  Środowisko na lata 2014 – 2020.   Wybudowanie lądowiska i SOR-u kosztowało 10,5 mln. zł.

Budowa nowego pawilonu nr 20 ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i lądowiskiem była elementem wieloletniego i wielozakresowego projektu utworzenia w Zdrojach Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem. Koncepcja budowy pierwszego, autentycznego wielospecjalistycznego Szpitala Dziecięcego w województwie powstała już w roku 2009, w konsekwencji połączenia Szpitala „Zdroje” ze Szpitalem przy ul. Św. Wojciecha. Tworzone Centrum ma na celu zagwarantowanie najmłodszym mieszkańcom naszego regionu dostępu do pełnej, kompleksowej opieki zdrowotnej w jednym miejscu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony