Przejdź do treści
Samolot C-295 CASA (fot. archiwum 3. SLTr)
Źródło artykułu

Pierwsze Akcje Serce w 2023 roku

Lotnicy 8 Bazy Lotnictwa Transportowego zrealizowali pierwsze w tym roku zadanie lotnicze w ramach Akcji Serce.

W dniu 3 stycznia 2023 r. Samolot C-295M CASA wraz z zespołem transplantologów odbył lot po trasie Kraków-Wrocław-Szymany-Wrocław-Kraków. Wykonanie zadania lotniczego przebiegło planowo i bez zakłóceń.

Lądowanie samolotu na macierzystym lotnisku w Balicach miało miejsce po godzinie 17. 

Zadanie lotnicze wykonane było na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Był to pierwszy w tym roku lot ze szlachetną inicjatywą.

Na kolejny lot ratujący życie nie trzeba było długo czekać. W sobotę (7 stycznia) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała pierwsze w tym roku zadanie transportu medycznego organów przeznaczonych do przeszczepu w ramach "Akcji Serce". Lot zrealizowano po trasie Gdynia – Wrocław – Gdynia.

W piątek Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

W sobotę, o godzinie 14:04, samolot M28B Bryza wystartował z lotniska macierzystego Oksywie. Na pokładzie samolotu był zespół transplantologów z organem przeznaczonym do przeszczepu. O godzinie 15:23 wylądował na lotnisku we Wrocławiu, a lekarze udali się natychmiast do jednego z wrocławskich szpitali, gdzie już oczekiwał pacjent. O godzinie 16:06 Bryza wystartowała do lotu powrotnego do Trójmiasta, lądując w Oksywiu o godzinie 17:30.

M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego podczas Akcji Serce (fot. BLMW)

(fot. BLMW)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony