Pierwsi pasjonaci latania zasiedli za sterami symulatora w Świdniku

Pasjonaci latania za sterami symulatora w Świdniku (fot. swidnik.pl)

Jest wyposażony w trzy, 50-calowe ekrany, które łącznie dają obraz o długości 3,3 metra, wolant do sterowania różnego typu samolotami oraz joystick w sam raz do pilotowania śmigłowca. Zamontowany w nim system pozwala wybrać trasę przelotu, pokazuje też prędkość, wysokość oraz zużycie paliwa. Strefa Historii oddała w środę (17 lutego) do użytku zwiedzających symulator lotów.

Pomysł na budowę urządzenia zgłoszono do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jego przygotowanie zajęło kilka miesięcy, a koszt wyniósł 54 tys. zł. To idealna alternatywa dla tych, którzy chcieliby zasiąść w kokpicie prawdziwego samolotu, ale dotąd nie mieli jeszcze okazji. W środę, jako pierwszy możliwości symulatora sprawdził burmistrz Świdnika.

Cieszę się, że takie urządzenie powstało w Świdniku i będzie ogólnodostępne dla wszystkich, którzy chcieliby poczuć się jak piloci. Mam nadzieję, że symulator przyciągnie zwłaszcza młodzież, która, być może, zwiąże swoją przyszłość z lotnictwem. To wspaniały sposób, by przekazywać im lotnicze tradycje miasta i zachęcić do ich dalszego poznawania – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Symulator pozwala na lot z każdego lotniska na świecie i przy dowolnej pogodzie. Osoba, która zasiądzie w fotelu pilota, będzie mogła wybierać spośród 31 maszyn. Są to, na przykład Cesna 152, Zlin, Airbus 320, Extra 330, Boeing 787 Dreamliner czy Boeing 747. Ich liczba wciąż rośnie.

Co kilka dni aktualizujemy system, wgrywając nowe modele samolotów, ale też lotniska czy proponowane trasy. Dzięki temu osoba korzystająca z symulatora kilkakrotnie sprawdzi swoje umiejętności, pilotując różne maszyny – mówi Andrzej Misiurski ze Strefy Historii.

Choć, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, symulator został udostępniony dopiero wczoraj, już cieszy się sporym zainteresowaniem. Do świdnickiego muzeum napływają pierwsze rezerwacje. Tylko we wtorek chęć wypróbowania maszyny zgłosiło 14 osób.

Urządzenie jest dostępne bezpłatnie. Można z niego korzystać w poniedziałki, środy i czwartki, w godzinach 9.00-16.30, we wtorki i piątki, od godz. 9.00 do 12.45 oraz w soboty, między godz. 10.15 a 12.45. Korzystanie z symulatora odbywa się w obowiązującym reżimie sanitarnym. Czas przewidziany na jedną sesję to 45 minut na osobę. W kokpicie mogą jednocześnie przebywać dwie osoby. Zapisy na wirtualny lot prowadzone są pod nr tel. 603 644 806. Strefa Historii umożliwiła również rejestrację internetową, która dostępna jest na stronie www.mok.swidnik.pl/strefa-historii/symulator-lotow. Wystarczy wybrać interesujący nas dzień i godzinę, a następnie podać swoje imię i nazwisko oraz adres e-mail. Regulamin korzystania z urządzenia dostępny jest na stronie www.mok.swidnik.pl/glowna/strefa-historii.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus