Przejdź do treści
Kontrola ruchu lotniczego (fot. PAŻP)
Źródło artykułu

PAŻP: pesymistyczny wariant to całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi

Rzeczniczka prasowa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Agata Król przekazała PAP, że "bezpieczeństwo w polskiej przestrzeni powietrznej jest zapewniane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez służby operacyjne i techniczne PAŻP, a sytuacja operacyjna jest cały czas monitorowana".

Jak dodała, PAŻP na bieżąco współpracuje z wojskiem oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa.

"W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej analizuje scenariusze, które w najbliższym czasie mogą zostać wprowadzone w przestrzeniach powietrznych państw graniczących z Polską. Wariant pesymistyczny to całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi. Dla Polski oznacza to utratę ruchu na poziomie 330 operacji dziennie" - poinformowała Król.

Agencja przekazała, że inne rozważane warianty to decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej Ukrainy, co dla Polski oznacza utratę ruchu na poziomie 150 operacji dziennie lub zamknięciu przestrzeni Ukrainy z wyłączeniem przestrzeni nad Lwowem (utrata 100 operacji dziennie).

"W sytuacji wzmożenia działań wojennych na Ukrainie, PAŻP jest w stanie wesprzeć ukraińską agencję żeglugi powietrznej UkSATSE w celu zachowania ciągłości ruchu z terytorium Polski" - zapewniła.

Jak dodała, PAŻP prowadzi także prace w celu dywersyfikacji służb kontroli ruchu lotniczego w Polsce.

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie. Zdecydował też o wysłaniu na ich teren rosyjskich wojsk, w charakterze "sił pokojowych". We wtorek po południu Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju. Wnioskował o to Putin w oparciu o umowy o przyjaźni i współpracy z dwiema separatystycznymi "republikami" w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

Na terytorium Białorusi, w tym przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono rosyjskie wojska oraz uzbrojenie w niewiadomej ilości. Oficjalnie siły te przemieszczono na Białoruś w związku ze „sprawdzianem sił reagowania Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji”, o którego rozpoczęciu poinformowano 18 stycznia. W dniach 10-20 lutego na Białorusi odbyły się wspólne z Rosją manewry wojskowe "Związkowa Stanowczość – 2022", którym towarzyszyły wypowiedzi władz o „zagrożeniu z południa”. Po zakończeniu manewrów liderzy Rosji i Białorusi podjęli decyzję o kontynuowaniu sprawdzianu i pozostawieniu wojsk na terytorium Białorusi.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu; odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. PAŻP sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony