Przejdź do treści

PAŻP oraz UKSW nawiązały współpracę

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) podpisały 13 stycznia umowę o współpracy. Jej celem jest realizacja badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych.

Współpraca będzie obejmować przede wszystkim wykonywanie ekspertyz, analiz i prac badawczych dotyczących zagadnień związanych z organizacją zarządzania ruchem lotniczym w Europie oraz modelem europejskiego rynku lotniczego i sieci lotniczej. Oba podmioty chcą także brać udział w projektach naukowych oraz współdziałać we wzajemnym promowaniu przedsięwzięć i efektów prac w krajowych oraz zagranicznych środowiskach naukowo-badawczych i przemysłowych.

Lotnictwo jest dziś w ścisłej czołówce najbardziej innowacyjnych dziedzin transportu. Dla dynamicznego rozwoju i utrzymania najwyższego poziomu bezpieczeństwa konieczne jest pozyskiwanie informacji i ciągła wymiana wiedzy. W wielu obszarach PAŻP jest dziś w gronie światowych liderów, by dalej tak dynamicznie się rozwijać szukamy partnerów, by wspólnie pracować nad rozwojem nowoczesnych technologii i kształceniem kadr. Cieszę się, że dziś do grona naszych partnerów dołączył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – powiedział prezes PAŻP Janusz Janiszewski.

Ze strony Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego umowę podpisał ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Rektor UKSW.

Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW posiada niezbędny potencjał intelektualny do prowadzenia badań i analiz w obszarze żeglugi powietrznej. Tuż po zbudowaniu centrum badawczego w Dziekanowie Leśnym będziemy posiadać niezbędne technologie do prowadzenia badań wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania ruchem lotniczym i przestrzenią powietrzną – stwierdził Magnificencja Rektor UKSW.

Współpraca z UKSW to kolejne porozumienie PAŻP z polską uczelnią. W maju 2019 roku Agencja podpisała z Politechniką Poznańską list intencyjny dot. uruchomienia studiów dualnych. Nowy kierunek, którego uruchomienie planowane jest w październiku 2020 roku, będzie kształcił specjalistów w zarządzaniu ruchem lotniczym. Wymianę doświadczeń oraz wspólne działania na rzecz rozwoju potencjału innowacyjnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prowadzi także z Uczelnią Łazarskiego, z którą podpisała list intencyjny w lipcu 2019 roku.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony