Przejdź do treści

PAŻP: Konsultacje społeczne w kwestii zmiany granic CTR EPGD

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska lotniczego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poddała szczegółowej analizie obecne granice Gdańsk/Lech Wałęsa CTR, co ma związek z intensywnym ruchem VFR wokół granic tej strefy.

W zwiazku z powyższym, PAŻP prosi o przesyłanie komentarzy i uwag związanych z projektem zmian granic CTR lotniska EPGD. Celem przedmiotowej zmiany jest umożliwienie wykonywania lotów statkom powietrznym segmentu GA wzdłuż linii brzegowej Bałtyku (Zatoka Gdańska) bez konieczności wlotu w przestrzeń kontrolowaną CTR EPGD i nawiązywania łączności z TWR Gdańsk.

Zakres proponowanych zmian obejmuje zmniejszenie północnej i południowej granicy Gdańsk/Lech Wałęsa CTR. Natomiast granice pionowe oraz lokalizacja punktów VFR nie ulegną zmianie. W przypadku zaakceptowania, nowe zasady zaczną obowiązywać od 17 października 2013 r.

PAŻP uzasadnia zmianę przepisów niedawnym wprowadzeniem kolejnych procedur dla lotniska Rembiechowo (GNSS). Istotne jest również, iż uwzględniając liczbę opublikowanych procedur podejścia do lądowania na EPGD podjęto decyzję o wycofaniu procedur opartych o pomoc nawigacyjną NDB GDN tj. NDB RWY 29 oraz ILS Z or LOC z RWY 29.


                                                     Mapa CTR Gdańsk wraz z punktami VFR

W wyniku analiz tras nominalnych procedur podejścia oraz ich pierwszorzędnych przestrzeni chronionych opracowano projekt zakładający zmniejszenie północnych oraz południowych granic CTR. Zmniejszenie granic CTR EPGD od strony północnej umożliwi wykonywanie przelotów wzdłuż linii brzegowej Bałtyku (Zatoka Gdańska) bez konieczność wlatywania w przestrzeń kontrolowaną Gdańsk/Lech Wałęsa CTR oraz nawiązywania łączności z kontrolerem TWR Gdańsk. Dodatkowo zmiana skróci przebieg tras dla ruchu tranzytowego GA wzdłuż północnej granicy CTR.

Formularz konsultacyjny dostępny jest tutaj

Pełne dane dotyczące proponowanych zmian dostępne są na stronie PAŻP

Uwagi można przesyłać do 8 lipca 2013 r.


Szczegóły procesu formalnych konsultacji społecznych:

Po opracowaniu wstępnego projektu zmian PAŻP przeprowadza konsultacje społeczne w zakresie planowanych do wdrożenia zmian według następującej procedury:

1. W zakładce na swojej stronie PAŻP zamieszcza informację na temat proponowanego projektu, zawierającą: opis zmiany wraz z uzasadnieniem oraz zobrazowaniem graficznym, planowany termin wdrożenia zmiany;

2.   Użytkownicy przestrzeni powietrznej mają 30 dni na zapoznanie się z przedmiotowym projektem zmian oraz na przesłanie do PAŻP komentarzy/uwag w zakresie planowanego do wdrożenia projektu. Każdej propozycji zmian przypisany będzie okres przeznaczony na konsultacje społeczne. W przypadku znaczących propozycji zmian PAŻP może wydłużyć standardowy czas przeznaczony na zbieranie uwag do projektu;

3. W celu przesłania uwag należy wypełnić przypisany dla każdego projektu "Formularz konsultacyjny proponowanych zmian" a następnie przesłać go na adres konsultacje@pansa.pl lub na nr faksu +48-22-574-5729;

4.  Po zakończeniu okresu konsultacji, na podstawie przesłanych przez użytkowników zgłoszeń, PAŻP przeprowadza analizę możliwości dokonania zmian przedmiotowego projektu. Po zakończeniu prac nad projektem PAŻP publikuje na stronie podsumowanie konsultacji, zawierające:

-przesłane przez użytkowników uwagi do projektu wraz z komentarzami PAŻP ustosunkowującymi się do otrzymanych zgłoszeń, w tym z informacją, czy wnioskowana zmiana/uwaga została uwzględniona w ostatecznej wersji projektu;

-pakiet informacji zawierający ostateczny projekt zmian wraz zplanowanym terminem implementacji.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony