Para F-16 asystowała B-767 w awaryjnym lądowaniu

F-16/ fot. 31 Baza Lotnictwa Taktycznego

Dyżurna para samolotów F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku asystowała załodze samolotu Boeing 767 w awaryjnym lądowaniu na warszawskim lotnisku im. F. Chopina.

Wczesnym popołudniem, 1 listopada br., załoga samolotu rejsowego Polskich Linii Lotniczych LOT powracająca z lotniska Newark (Stany Zjednoczone Ameryki) z 221 pasażerami na pokładzie, podała służbom kontroli ruchu lotniczego na lotnisku w Warszawie informację o trudnościach związanych z wypuszczeniem podwozia do lądowania. W celu wizualnego potwierdzenia niewysunięcia się goleni podwozia poderwano parę dyżurną myśliwców F-16 z 32 BLT w Łasku.

Para Jastrzębi wystartowała o godzinie 13:52, zaledwie dziesięć minut po otrzymaniu sygnału do startu i o 13:57 nawiązała radiowy kontakt z załogą B-767. Po zbliżeniu się do Boeinga na bezpieczną odległość nasi piloci widząc zamknięte luki podwozia potwierdzili, że nie zostało ono wypuszczone, jednocześnie potwierdzając wychylenie się klap zaskrzydłowych do lądowania. W tym czasie warszawskie lotnisko przygotowało się już do przyjęcia samolotu mającego lądować awaryjnie. Para łaskich Jastrzębi asystowała załodze samolotu pasażerskiego niemalże do samego lądowania awaryjnego bez podwozia, które załoga wykonała perfekcyjnie.

To kolejne, bezcenne doświadczenie dla polskich pilotów wojskowych, zadaniem których między innymi jest niesienie pomocy wszystkim statkom powietrznym jej potrzebującym w polskiej przestrzeni powietrznej.

Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski dziękuje pilotom naszych Jastrzębi za skuteczne działanie w ramach pełnionego dyżuru, a kapitanowi Tadeuszowi Wronie oraz załodze gratuluje wykonania mistrzowskiego lądowania.

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus