Pamiątka po Jerzym Rudlickim – nowy nabytek Muzeum Lotnictwa Polskiego
We wtorek 14 stycznia krakowskie Muzeum gościło Mirosława Gajewskiego i Władysława Bubienia – przedstawicieli Aeroklubu Lubelskiego, którzy wykonując wolę rodziny wybitnego polskiego inżyniera i konstruktora lotniczego – Jerzego Rudlickiego – przekazali Muzeum Lotnictwa Polskiego pamiątkę po Nim: gablotę zawierającą kolekcję odznaczeń.
W pierwszych dwóch tygodniach stycznia Muzeum Lotnictwa Polskiego pozyskało ponad 100 nowych obiektów muzealnych! Wśród nich znalazły się m.in.: puchary i dyplomy z zawodów lotniczych, ubiory i instrukcje lotnicze, wspomnienia oraz pamiątki po zasłużonych lotnikach. Najcenniejszym nabytkiem jest poniższa gablota z odznaczeniami Jerzego Rudlickiego.
"Jesteśmy przekonani, że Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest najbardziej właściwą placówką, w której powinny się znaleźć pamiątki po konstruktorze rangi światowej, którego rozwiązania są stosowane we współczesnych statkach powietrznych" – napisano w liście intencyjnym dołączonym do przekazanego eksponatu.
Jerzy Rudlicki (1893–1977) – był wybitnym inżynierem lotniczy i konstruktorem statków powietrznych. Za jego najwybitniejsze osiągnięcie uważa się stworzenie i opatentowanie usterzenia motylkowego – do dziś stosowanego we współczesnym lotnictwie i przemyśle zbrojeniowym (np. w dronach). Projektował szybowce i samoloty, a w okresie międzywojennym pracował w polskim przemyśle lotniczym, opracowując m.in. samoloty Lublin R-XIII i pierwszy polski samolot sanitarny. Podczas II wojny światowej zajmował się innowacyjnymi wynalazkami lotniczymi, a po wojnie pracował w USA w Republic Aviation, ulepszając konstrukcje lotnicze i astronautyczne. Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych i Legią Honorową.
– Jesteśmy zaszczyceni, że dzięki woli córki i wnuka Jerzego Rudlickiego: Pani Teresy Rudlickiej-Budaszewskiej oraz Pana Jerzego Walentynowicza, nasza kolekcja wzbogaciła się o tak cenny nabytek – mówi Tomasz Kosecki, Dyrektor MLP.
Gablotę z kolekcją odznaczeń Jerzego Rudlickiego będzie można podziwiać w ramach nowej wystawy stałej Muzeum „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne”, która zostanie udostępniona dla publiczności jesienią 2025 roku – już teraz serdecznie zapraszamy!
Komentarze