Otwarcie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
W trakcie obchodów Święta Lotnictwa, po wielomiesięcznych przygotowaniach i pracach adaptacyjnych, 26 sierpnia otwarto Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
W uroczystości uczestniczyli m.in. w imieniu Ministra Obrony Narodowej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - Czesław Mroczek, Marszałek Województwa Lubelskiego - Krzysztof Hetman, Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP - gen. broni pil. Sławomir Dygnatowski, Dowódca Sił Powietrznych - gen. broni pil. Lech Majewski, Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego - gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak, Komendant Rektor WSOSP gen. bryg. dr Jan Rajchel oraz burmistrz Miasta Dęblin - Pan Stanisław Włodarczyk, weterani lotnictwa z polskim kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim na czele oraz entuzjaści i miłośnicy lotnictwa.
Uroczystość otwarcia Muzeum Sił Powietrznych rozpoczęła się od złożenia przez dowódcę 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego gen. bryg. pil. Tomasza Drewmniaka meldunku o gotowości do uroczystego otwarcia. Meldunek przyjął Sekretarz Stanu w MON - Pan Czesław Mroczek w obecności Dowódcy Sił Powietrznych gen. broni pil. Lecha Majewskiego.
Po przywitaniu przez dyrektora Muzeum Sił Powietrznych kmdr. rez. dr Waldemara Wojcika wszystkich zebranych gości głos zabrał dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski, który zaznaczył iż utworzenie Muzeum właśnie w Dęblinie podkreśla znaczenie tego lotniczego garnizonu w historii i współczesności polskich skrzydeł. Dodał także, że Dowództwo Sił powietrznych dostrzega ważną rolę Muzeum w systemie wychowania żołnierzy oraz kształtowania wizerunku wojska i jego promocji. Na koniec podziękował wszystkim tym, których zaangażowanie i entuzjazm przyczyniły się do powstania tej placówki.
Podczas ceremonii otwarcia Muzeum Sił Powietrznych głos zabrał także, Sekretarz Stanu - Pan Czesław Mroczek, który podkreślił potrzebę istnienia placówki kultywującej dzieje Polskich Sił Powietrznych. Według Sekretarz Stanu dzisiejsze wydarzenie jest kolejnym etapem realizacji „Koncepcji rozwoju muzealnictwa wojskowego w latach 2009-2018", która przewiduje tworzenie muzeów rodzajów Sił Zbrojnych. Zdaniem Czesława Mroczka, przyjęte rozwiązania pozwolą na stworzenie systemu ochrony zbiorów pamiątek i materiałów historycznych poprzez nadanie właściwej rangi ich eksponowaniu oraz udostępnianiu społeczeństwu. Zwrócił też uwagę, że otwarte dziś Muzeum Sił Powietrznych znajduje się w miejscu symbolicznym - w Dęblinie, który od dziesiątków lat związany jest z historią polskiego lotnictwa. Właśnie tutaj kolejne pokolenia pilotów i specjalistów innych służb lotniczych kształtowały swe umiejętności.
Uroczystego otwarcia Muzeum Sił Powietrznych oraz tradycyjnego przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w towarzystwie Dowódcy Sił Powietrznych gen. broni pil. Lecha Majewskiego.
Muzeum ma siedzibę w budynku, gdzie była dotychczas sala tradycji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Na wystawie w budynku Muzeum SP zgromadzono chronologicznie m.in. plansze pokazujące rozwój lotnictwa, fotografie i dokumenty z tym związane, mundury i kombinezony lotników, oraz elementy uzbrojenia. Na plenerowej ekspozycji obok budynku ustawiono samoloty, śmigłowce i sprzęt wojskowy używany przez polskie siły powietrzne.
W niedalekiej perspektywie planowana jest budowa nowego pawilonu dla muzeum oraz hangaru, powiększenie zbiorów i podział kolekcji na część nawiązującą do powstania lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej.
Uroczyste otwarcie Muzeum Sił Powietrznych uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
kpt. Grzegorz Grabarczuk
Więcej zdjęć z uroczystości na stronie Sił Powietrznych
Komentarze