Przejdź do treści
Tablica informacyjna o lotnisku Borowina-Gołąb (fot. Urząd Gminy Puławy)
Źródło artykułu

Odsłonięto tablicę informacyjną o lotnisku Borowina-Gołąb

We wrześniu w Gołębiu została odsłonięta tablica informacyjna o lotnisku Borowina-Gołąb. Znajduje się ona u zbiegu ulic Lotnisko i Kolejowa. Urząd Gminy Puławy dziękuje Małgorzacie Daniłko za nieoceniony wkład w jej powstanie i promowanie lokalnej historii.

W Gołębiu jedna z ulic nosi nazwę Lotnisko. Wiele osób zastanawia się dlaczego, skoro najbliższe lotnisko znajduje się w Dęblinie. Odpowiedź jest bardzo prosta – przed kilkudziesięcioma latami istniało ono w pobliżu Gołębia i Borowiny. Dlatego droga, która kiedyś do niego prowadziła została nazwana Lotnisko. Lotnisko Borowina-Gołąb powstało w latach trzydziestych XX w. na potrzeby Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Było ono jeszcze używane po II wojnie światowej. Jednak z biegiem czasu traciło na znaczeniu aż w końcu podjęto decyzję o jego zamknięciu.

Wszystkie informacje potrzebne do zaprojektowania tablicy, w tym unikatowe zdjęcia, zebrała Małgorzata Daniłko – absolwentka filologii polskiej i regionalistka, która zajmuje się badaniem dziejów Gołębia i okolic, założyła także stronę internetową Gołąb na Wisłą. Warto dodać, że w ubiegłym roku została wydana bardzo ciekawa książka jej autorstwa pt. „Lotnisko w Borowinie-Gołębiu. Okruchy pamięci”. Z publikacji dowiemy się m.in. o dokładnej historii lotniska czy poznamy maszyny, które z niego startowały i lądowały.

Książka opisuje nieznane dotąd szerszej publiczności historyczne wydarzenia jakie miały miejsce na terenie powiatu puławskiego. 2 września 1939 r. niemieckie samoloty zbombardowały okolicę lotniska Borowina-Gołąb w pobliżu jeziora Nury. W wyniku bombardowania śmierć poniosły osoby cywilne - mieszkańcy Gołębia i Borowej. Były to głównie kobiety i dzieci, które w pobliżu lotniska od strony lasu robiły pranie.

Warto podkreślić, że publikacja ta w bardzo dokładny sposób opisuje także historię lotniska w Borowinie-Gołębiu prezentując zbiór unikatowych fotografii z okresu przedwojennego i wojennego. Książka Małgorzaty Daniłko „Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci” to pierwsze monograficzne opracowanie prezentujące losy lotniska w Borowinie-Gołębiu, jak również tragedię jaka rozegrała się tutaj na początku II wojny światowej.


Książka "Lotnisko w Borowinie-Gołębiu. Okruchy pamięci" została wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach (fot. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony