Przejdź do treści
Wystawa "O tych, co upomnieli się o Gdańsk" (fot. Muzeum Gdańska)
Źródło artykułu

"O tych, co upomnieli się o Gdańsk" – wystawa przypominająca historię 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego

W dniu 2 września br. w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta Gdańsk otwarta została wystawa pt. "O tych, co upomnieli się o Gdańsk".

Wystawa ma na celu wyeksponować, przypomnieć i przywrócić historię 318. Dywizjonu Myśliwsko – Rozpoznawczego, jednostki sformowanej 20 marca 1943 r. w bazie lotniczej Detling w Wielkiej Brytanii. Była ona utworzona z myślą wsparcia formowanego na Bliskim Wschodzie II. Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

W skład 318. Dywizjonu weszli piloci różnych polskich dywizjonów oraz nowo przeszkoleni, wywodzący się z innych rodzajów broni, a także grupy personelu naziemnego. Pomysł nazwania go „Gdańskim” pojawił się 25 kwietnia 1943 r. w czasie uroczystego obiadu z okazji świąt wielkanocnych. Władze brytyjskie nie zgodziły się na to, argumentując, że Gdańsk przed wybuchem wojny nie leżał w granicach państwa polskiego (był Wolnym Miastem Gdańsk). Dlatego godłem Dywizjonu zostały trzy karty: trójka kier, as pik i ósemka karo. Jesienią 1944 r. opracowano nową odznakę – uskrzydlony herb Gdańska z numerem 318 u góry tarczy, którą Polacy nosili na mundurach.

Szlak bojowy 

Dywizjon po przeszkoleniu wstępnym w Anglii pod koniec sierpnia na pokładzie statku został przetransportowany na Bliski Wschód. Serię kilkumiesięcznych szkoleń członkowie dywizjonu odbywali na terytorium Egiptu i Palestyny, m.in. w okolicach Nazaretu, Gazy i Gizy. Dywizjon wizytował Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierz Sosnkowski w asyście gen. Władysława Andersa. W maju 1944 r. dywizjon został droga powietrzną (piloci) oraz morską przetransportowany do Włoch. Częstym gościem w dywizjonie był – jak go nazywali piloci – „starszy Pan”. Był nim gen. bryg. pil. inż. Ludomił Antoni Rayski, w latach 1926–1939 dowódca lotnictwa polskiego. W dywizjonie odbył 21 lotów bojowych. Zgodnie z założeniami przez całą kampanię na półwyspie apenińskim wspierał żołnierzy polskiego II Korpusu, m.in. w czasie walk o Monte Cassino, o Ankonę, Rimini a w końcu i Bolonię. Piloci i personel naziemny dywizjonu szlak bojowy zakończyli w pobliżu Wenecji. W sierpnia rozpoczęła się powrotna podróż członków dywizjonu do Wielkiej Brytanii. Rozwiązano go 31 sierpnia 1946 r. Nieliczni jego piloci, członkowie personelu naziemnego zadeklarowali chęć powrotu do powojennej Polski, większość rozjechała się po świecie.

Co zobaczymy na wystawie? 

Na wystawie zostanie zaprezentowana duża i ciekawa kolekcja zdjęć por. inż. Józef Krzywonosa, oficera technicznego 318. Dywizjonu, które znajdują się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Zwiedzający obejrzą wielkoformatowe kolorowe plansze z sylwetkami samolotów myśliwskich używanych przez pilotów dywizjonu, jak również ich współczesne – historyczne modele. Na eskpozycji składającej się z kilkudziesięciu eksponatów zostaną zaprezentowane mundury, wyposażenie osobiste czy przedmioty codziennego użytku pochodzące ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum II Wojny Światowej, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Wystawę będzie można zwiedzić do 12 maja 2024 roku w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta Gdańsk przy ul. Długiej 46/47. Wstęp na wystawę jest biletowany. W poniedziałki wystawa nieczynna.

Więcej informacji na stronie www.muzeumgdansk.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony