Przejdź do treści
Tor modelarski w Gliwicach (fot. Bogdan Wierzba)
Źródło artykułu

Nowy tor modelarski w Gliwicach już otwarty

W sobotę, 7 maja br. odbyło się otwarcie nowego toru modelarskiego w Gliwicach z udziałem Jerzego Makuli, Prezesa Aeroklubu Polskiego oraz władz miasta. Nowo powstały obiekt spełnia wszelkie wymogi Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI i pozwala na organizację imprez o zasięgu zarówno krajowym, jak i światowym.

Na zaproszenie Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych w uroczystym otwarciu toru modelarskiego wzięli udział: Jerzy Makula – Prezes Aeroklubu Polskiego, Bogdan Wierzba – Przewodniczący Komisji Modelarskiej AP i Jarosław Darski – przedstawiciel Biura AP. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Prezydent Miasta Gliwice – Adam Neumann, Prezes Aeroklubu Polskiego – Jerzy Makula, Prorektor Politechniki Śląskiej – prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz oraz Prezes Zarządu PRUiM S.A. – Waldemar Macyszyn.

Prezes Jerzy Makula podkreślił w swoim przemówieniu, że modelarstwo lotnicze jest znakomitym wstępem do kariery pilota czy inżyniera. W jego przypadku też tak było. Zaczynał od szkolnych modeli typu „Jaskółka” i modeli latających na uwięzi. Nawiązując do początków swojej kariery, wspomniał o pierwszych zawodach modeli szybowców oraz modeli latających na uwięzi (na nieistniejącym już torze modelarskim w Sosnowcu). Prezes Jerzy Makula wspominał swoją trzyletnią pracę w Aeroklubie Gliwickim, pełniąc funkcję szefa szkolenia.

Prezes AP podziękował Prezydentowi Gliwic i przedstawicielom władz samorządowych za stwarzanie warunków dla rozwoju modelarstwa, sportu i przemysłu lotniczego, czego potwierdzeniem jest między innymi ten tor modelarski. Pogratulował całemu środowisku gliwickich modelarzy tak wielkiego wyzwania oraz konsekwencji i wytrwałości przy realizacji tego projektu. Wyraził nadzieję, że ten nowoczesny obiekt będzie tętnił życiem. Modelarzom zaś życzył wielu kolejnych sukcesów sportowych i organizacyjnych.

Na uroczystości padły też ważne słowa Prezydenta Miasta Gliwice: (…) środowisko modelarzy gliwickich jest bardzo silne i bardzo prężne. Gliwiccy modelarze regularnie zdobywają medale na mistrzostwach świata i mistrzostwach Polski w modelarstwie lotniczym, dlatego postanowiliśmy wybudować dla Gliwickiego SML ten krąg modelarski (fragment z wywiadu dla Polskiego Radia Katowice).

Uroczyste otwarcie toru modelarskiego w Gliwicach (fot. Joanna Opas - Radio Katowice)

Uroczyste otwarcie toru modelarskiego w Gliwicach (fot. Joanna Opas - Radio Katowice)

Gliwiccy urzędnicy podkreślają, że to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce.

Nowy tor modelarski znajduje się na terenie przylegającym do lotniska Aeroklubu Gliwickiego. Dojazd do niego prowadzi od ul. Rybnickiej (przez ul. Toruńską za stacją benzynową). Krąg ma średnicę 62 metrów i nawierzchnię z mieszanki mineralno-bitumicznej. Dla sędziów przygotowano specjalną wieżę, z której będą oceniać zawody. Teren wokół kręgu również został zagospodarowany – powstał chodnik dla widzów, pole przedstartowe do przygotowania modeli i elementy małej architektury. Budowa toru została sfinansowana przez Miasto, a wykonawcą inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” było Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach. Nowy tor modelarski spełnia wszelkie warunki Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI i pozwala na organizację imprez o zasięgu zarówno krajowym, jak i światowym. Będzie wykorzystywany do treningów i zawodów modelarskich w klasach modeli akrobacyjnych na uwięzi, modeli prędkościowych, wyścigowych i makiet samolotów – podkreślił Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic.

Lider gliwickich modelarzy dr inż. Stanisław Kubit, pomysłodawca budowy toru, znana postać modelarstwa lotniczego w skali świata, którą zawdzięcza swoim licznym sukcesom sportowym na mistrzostwach świata i w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, powiedział: (…) otwarcie toru to jest jeden z elementów przekształceń gliwickiego lotniska jakby w krzemową dolinę lotniczą. Już mamy wyremontowane pomieszczenia Aeroklubu Gliwickiego, rozbudowany jest nowy Ośrodek Modelarstwa Lotniczego, znakomitą współpracę z Politechniką Śląską, która finansuje m.in. działalność modelarską, a dzisiaj ma miejsce otwarcie toru modelarskiego wybudowanego przez Miasto Gliwice (fragment z wywiadu dla Polskiego Radia Katowice).

Przemawiając podczas otwarcia toru Stanisław Kubit powiedział, że modelarze z Gliwic co roku zdobywają wiele medali w mistrzostwach oraz pucharach Polski. Na ostatnich mistrzostwach świata, które zostały rozegrane na Słowacji, sześcioosobowa reprezentacja Polski, w składzie której znalazło się pięciu zawodników z Gliwic, zdobyła trzy złote medale. Mówiąc o walorach uprawiania modelarstwa lotniczego i kosmicznego podkreślił, że wielu wychowanków Aeroklubu Gliwickiego i Gliwickiego SML robi dziś piękne kariery w firmach z sektora lotniczego i to jest największą wartością tego niezawodowego sportu.

Jerzy Makula – Prezes Aeroklubu Polskiego na torze modelarskim w Gliwicach (fot. Bogdan Wierzba)

Jerzy Makula – Prezes Aeroklubu Polskiego na torze modelarskim w Gliwicach (fot. Bogdan Wierzba)

Gospodarze nowego obiektu (Gliwickie SML), przewidzieli interesujący program uroczystości otwarcia. Zaplanowano przeprowadzenie dwóch imprez „testowych”, tzn. Mistrzostw Polski Modeli Redukcyjno-Latających na Uwięzi (F4B) oraz Zawodów Pucharu Polski w konkurencji Modeli Akrobacyjnych na Uwięzi (F2B). Tuż po części oficjalnej otwarcia, zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę oraz pokazy modeli na uwięzi, w wykonaniu utytułowanych Mistrzów modelarstwa i zawodników Juniorów.

Po rozpoczęciu dwudniowych zawodów sportowych, delegacja Aeroklubu Polskiego została zaproszona do obejrzenia Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej, w którym znalazł nową siedzibę m.in. Ośrodek Modelarstwa Lotniczego.

W dużym, nowoczesnym budynku GCEL stworzono hangar przeznaczony na eksponaty muzealne (m.in. zabytkowe szybowce), symulatory lotu i dwie kopuły kina sferycznego (180 i 360 stopni) oraz 12 sal wykładowych. 

Działalność modelarzy gliwickich jest najlepszym przykładem na to, że działalność modelarska prowadzona w wymiarze regionalnym, dobrze komunikowana społeczności lokalnej, we współpracy z władzami samorządowymi i aeroklubem regionalnym, może wartościowa i przynosić realne korzyści.

Więcej zdjęć z otwarcia nowego toru modelarskiego w Gliwicach na stronie www.aeroklub-polski.pl

Opracował: Bogdan Wierzba, Przewodniczący Komisji Modelarskiej AP
Foto: Joanna Opas (Radio Katowice), K. Krzemiński (PRUiM), Bogdan Wierzby

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony