Nowy rekord dobowy obsługi pasażerów na lotnisku w Katowicach

Port Lotniczy Katowice (fot. katowice-airport.com)

15,778 tys. ludzi skorzystało z usług katowickiego lotniska w Pyrzowicach w poniedziałek, 24 sierpnia. To już drugi w tym roku, nowy rekord dobowy obsługi pasażerów w historii Portu Lotniczego Katowice.

W poniedziałek 24 sierpnia, w przeciągu 24 godzin z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 15 778 osób. W tym roku rekord obsługi pasażerów pobity został po raz drugi – pierwszy raz miało to miejsce na początku lipca, kiedy obsłużono 15 642 pasażerów.

Miniony miesiąc był także rekordowy dla Portu Lotniczego Katowice pod względem przekroczenia bariery 400 tys. pasażerów odprawionych w ciągu jednego miesiąca – w lipcu było ich bowiem 427,170 tys. Podobny wynik spodziewany jest do osiągnięcia także w sierpniu.

Od początku roku do końca lipca na pyrzowickim lotnisku w ruchu ogółem odprawiono ponad 1,69 mln osób, czyli o 213 tys. więcej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. To wzrost o 14% rok do roku. Według prognoz, w 2015 roku w Porcie Lotniczym Katowice po raz pierwszy zostanie przekroczona granica 3 mln obsłużonych podróżnych.

Tegoroczna letnia siatka połączeń pyrzowickiego lotniska obejmuje 95 tras, w tym 35 regularnych i 60 czarterowych. Dla lotniska przewidziane są kolejne inwestycje. W czerwcu otwarty został nowy terminal, a do użytku oddana została droga startowa. Wkrótce także stara droga startowa ma zostać przekształcona w drogę kołowania, a lotnisko przekształcone do kategorii II operacji lotniczych. Na katowickim lotnisku trwa również budowa nowego terminalu cargo, którego otwarcie zaplanowano na II kwartał 2016 roku.

Projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniska w Pyrzowicach realizowany jest przy wsparciu środków unijnych. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach jest jednym z największych lotnisk w Polsce. W 2014 roku obsłużono tu rekordowe 2,7 mln pasażerów, czyli o 151 tys. podróżnych więcej niż rok wcześniej, co daje wzrost o 6%.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus