Nowi członkowie Zarządu PPL S.A.
Andrzej Ilków został powołany przez Radę Nadzorczą Spółki Polskie Porty Lotnicze na stanowisko Prezesa Zarządu spółki. Nowym członkiem zarządu został Marcin Danił.
Prezes PPL S.A. został wybrany w drodze konkursu, ogłoszonego 1 marca br. Do tej pory Andrzej Ilków pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej CPK, z której wczoraj tj. 18 marca br. złożył rezygnację.
Andrzej Ilków jest doświadczonym, w zarządzaniu portami lotniczymi, managerem. Był dyrektorem Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Przeprowadził proces rejestracji lotniska, a także z sukcesem zakończył zainicjowany proces aplikacji o środki unijne na modernizację portu. W 2008 roku rozpoczął pracę na Lotniska Chopina w Warszawie, w nowo powstałym Biurze Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych. Zainicjował i wprowadził na lotnisku proces koordynacji rozkładów lotów, który jest wykorzystywany do dzisiaj. Nadzorował proces rozbudowy Lotniska Chopina w latach 2011-2014, który był poprzedzony długim okresem przygotowawczym, we współpracy ze spółkami branżowymi oraz ULC, EUROCONTROL, IATA i EASA. Uczestniczył także w pracach Technical Operation Safety Committee, europejskiej organizacji Airport Council International.
W różnych okresach zasiadał w radach nadzorczych spółek: Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o., Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów sp. z o.o., Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o., Portu Lotniczego Poznań-Ławica, oraz ACS sp. z o.o. i GDN Airport Services S.A. Bogate doświadczenie zawodowe wykorzystywał również jako wykładowca akademicki oraz ekspert Państwowej Komisji Badań Lotniczych.
Jest absolwentem wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, a także studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Przez 20 lat, kolejno awansując, pełnił służbę w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej. Uczestniczył w misji pokojowej ONZ w Syrii i Izraelu oraz misji NATO w Kosowie.
Marcin Danił jest doświadczonym menedżerem z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem zdobytym na stanowiskach kierowniczych i zarządczych. Swoje umiejętności zdobywał najpierw w międzynarodowych firmach z branży ICT (IT i Telekomunikacja) zarządzając takimi obszarami jak: finanse, inwestycje, sprzedaż, compliance oraz podatkowo-prawnymi. Od roku 2010 wiceprezes w Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Odpowiedzialny za proces przygotowania inwestycji polegającej na modernizacji infrastruktury pozostałej po lotnisku wojskowym i zbudowaniu międzynarodowego portu lotniczego użytku publicznego. Zakres modernizacji obejmował budowę nowego terminala pasażerskiego, przebudowę drogi startowej, dróg kołowania, płyt postojowych oraz przygotowanie infrastruktury towarzyszącej. Wartość inwestycji wyniosła przeszło 450 milionów złotych, a środki pochodziły od właścicieli, dofinansowania uzyskanego z funduszy Unii Europejskiej oraz z emisji obligacji. W efekcie powstał Port Lotniczy obsługujący ponad 3 milionów pasażerów i posiadający olbrzymi potencjał rozwoju jako port obsługujący tanie, budżetowe linie lotnicze. W trakcie realizacji inwestycji Zarząd musiał przygotować i wdrożyć wszelkie wymagane procedury operacyjne, procedury bezpieczeństwa i ochrony, zatrudnić i przeszkolić pracowników by finalnie otrzymać certyfikat lotniska publicznego o kodzie referencyjnym 4C.
W trakcie pracy w Zarządzie Modlina, w zależności od kadencji, odpowiedzialny był za kwestie finansowe, inwestycyjne, korporacyjne, sprzedaży, czy też ochrony.
Od 2 lat członek Rady Nadzorczej Portu w Modlinie.
Jest absolwentem Wydziału Zarządzania kierunku Rachunkowość i Finanse Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również międzynarodowe studia licencjackie – Bachelor of Business Administration w Wyższej Szkole Zarządzania – Thames Valley University (obecnie University of West London). Posiada ukończone studia doktoranckie w Polskiej Akademii Nauk w zakresie ekonomii, jak również tytuł DBA (Doctor of Business Administration) uzyskany w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
Komentarze