Przejdź do treści
Noce pod skrzydłami na lotnisku w Gliwicach (fot. ckvictoria.pl)
Źródło artykułu

"Noce pod skrzydłami" na lotnisku w Gliwicach

W dniach 14-15 maja 2022 r. na gliwickim lotnisku odbędzie się wydarzenie lotniczo-artystyczne pt. "Noce pod skrzydłami".

W 1790 roku w niebo balonem wzniósł się pierwszy Polak. Ponad 230 lat później na terenie gliwickiego lotniska odbędzie się rekonstrukcja tego wydarzenia. Przed nami odlotowa impreza „Noce pod skrzydłami”!

W planie liczne atrakcje, doskonała muzyka i kino we wnętrzu hangaru! Zapraszają Prezydent Miasta Gliwice, Centrum Kultury Victoria oraz Aeroklub Gliwicki. Wstęp na wydarzenia „Nocy pod skrzydłami” jest bezpłatny.
14 maja 1790 roku w Warszawie po raz pierwszy balonem w niebo wzbił się ekscentryczny arystokrata – hrabia Jan Nepomucen Potocki, pisarz, podróżnik, badacz, autor fantastyczno-filozoficznej powieści „Rękopis znaleziony w Saragossie”.  W lot zabrał ze sobą swego sługę oraz małego, białego psa. Wszystkiemu przyglądała się liczna publiczność oraz król Stanisław Poniatowski.

14 maja o godzinie 17:00 na gliwickim lotnisku zobaczymy rekonstrukcję tego wydarzenia. Wcześniej Potockiego będzie można zobaczyć w zabytkowym powozie, którym przejedzie ulicami Gliwic. Poza tym w planie dwudniowego wydarzenia „Noce pod skrzydłami” liczne pokazy, prezentacja samolotów i zabytkowych szybowców, możliwość skorzystania z symulatora lotów.

W sobotę na gliwickim lotnisku będzie można zobaczyć pokaz lotu wiatrakowca,który wykona Andrzej Wybraniec. Podczas akrobacji samolotowej zaprezentuje się Adam Labus. Sekcja modelarska Aeroklubu Gliwickiego przygotowała też na sobotę pokaz modeli latających.

Wieczorem hangar lotniska zmieni się w salę koncertową. W sobotę, 14 maja o godzinie 20:00 wystąpi Jazz Band Młynarski-Masecki. Uczestnicy imprezy usłyszą piosenki sprzed kilkudziesięciu lat nagrane w nowoczesnych aranżacjach. Będzie jazz, swing i tango w stylu polskich orkiestr okresu międzywojennego.

Po koncercie jazzowym w hangarze wyświetlony zostanie film „Dziewczyna szuka miłości” z 1938 roku!
Na ekranie zobaczymy dwójkę doskonałych aktorów tamtego pokolenia  – Tamarę Wiszniewską i Mieczysława Cybulskiego. Bogaty przemysłowiec, który przed laty wyemigrował do Rio de Janeiro, przylatuje na wakacje do Polski ze swoją piękną córką, Janiną. Na jednej z warszawskich ulic psuje im się samochód. Pomocy udziela im Jerzy, mechanik i pasjonat lotnictwa, który w szopie buduje… samolot. Tak rodzi się pomysł na biznes (linie lotnicze do Brazylii), ale też… wielka miłość między młodymi. Ciekawostką jest, że część brazylijskich scen kręconych było na lotnisku w Bielsku Białej.

W niedzielę o godzinie 17:00 odbędzie sie pokaz skoczków spadochronowych w wykonaniu sekcji spadochronowej AG. A następnie w pokazie akrobacji szybowcowej zaprezentuje się Michał Klimaszewski-v-ce mistrz świata (2017) z Aeroklubu Częstochowskiego. W saliwykładowej w hangarze z uczestnikami imprezy spotka się Włodzimierz Skalik (mistrz świata w lataniu precyzyjnym).

W niedzielę o godzinie 20:00 w hangarze rozpocznie się koncert „Muzyka kina i skandynawski chłód” w wykonaniu Cinema Brass Band. Uczestnicy imprezy usłyszą przeboje muzyki filmowej z takich produkcji jak: Ojciec chrzestny, Życie jest piękne, Gwiezdne wojny, a także – specjalnie z okazji „Nocy pod skrzydłami” – utwór skomponowany w 1941 roku przez Richarda Addinsela do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”. 

Tego dnia goście przybyli na gliwickie lotnisko zobaczą również film „Arktyka”, wstrząsający obraz o walce człowieka z naturą po tym, jak na Islandii rozbija się samolot z jednym pasażerem. Główną rolę w filmie oprócz rewelacyjnego aktora Madsa Mikkelsena gra… gliwicki ANTEK, czyli samolot Antonow AN – 2, który przez wiele lat służył skoczkom naszego Aeroklubu. Więcej informacji o imprezie na stronie www.ckvictoria.pl

Noce pod skrzydłami - program (fot. Aeroklub Gliwicki)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony