Przejdź do treści
Włoskie Eurofighter EF-2000 Typhoon i polskie MiG-29 podczas patrolu w ramach NATO Air Shielding (fot. Piotr Wróblewski)

NATO Air Shielding na wschodniej flance z udziałem polskich myśliwców

Polskie i włoskie Siły Powietrzne wspólnie patrolują przestrzeń powietrzną państw bałtyckich. Samoloty wielozadaniowe Eurofighter EF-2000 Typhoon należące do włoskich Sił Powietrznych pełnią misję w Polsce wspólnie z pilotami samolotów MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Celem misji NATO Air Shielding jest zapewnienie osłony i ochrony wschodniej flanki Sojuszu – od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne, w coraz bardziej złożonym i zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa.

Ochrona integralności suwerennej przestrzeni powietrznej członków Sojuszu jest stałym zadaniem w czasie pokoju, przyczyniającym się do zbiorowej obrony NATO. Jest to wyraźny znak spójności, wspólnej odpowiedzialności i solidarności w całym Sojuszu.

W ostatnich dniach lipca do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku po raz pierwszy w ramach misji Baltic Air Policing przybyły włoskie myśliwce Eurofighter Typhoon.

Włoski Eurofighter EF-2000 Typhoon i polski MiG-29 podczas patrolu w ramach NATO Air Shielding (fot. Piotr Wróblewski)

Włoski Eurofighter EF-2000 Typhoon i polski MiG-29 podczas patrolu w ramach NATO Air Shielding (fot. Piotr Wróblewski)

Maszyny kierowane przez pilotów Aeronautica Militare przez najbliższe miesiące będą brały udział w zadaniach z zakresu nadzoru przestrzeni powietrznej.

Dla personelu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, to kolejna okazja do współpracy z sojusznikami. Od 2014 roku, kiedy dowództwo NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu misji NATO Baltic Air Policing, z Malborka operowały kontyngenty z Francji (Dassault Rafale oraz Mirage 2000), Belgii, Niderlandów, Portugalii oraz Turcji (F-16 Fighting Falcon).

Włoskie Eurofighter F-2000A pochodzą z 4, 36, 37 i 51 skrzydła włoskich sił powietrznych i zostaną w Malborku trzy miesiące. Współpracują z myśliwcami z Węgier i Niemiec, które pełnią misję Baltic Air Policing na Litwie i w Estonii. Ale do ich zadań należy również  wsparcie polskich pilotów podczas dyżurów bojowych prowadzonych w polskiej przestrzeni powietrznej.

Wszystkie myśliwce biorące udział w misji, patrolujące przestrzeń krajów bałtyckich, są dowodzone przez Sojusznicze Dowództwo Powietrzne w Ramstein.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony