Przejdź do treści
Źródło artykułu

Na Mazowszu powstaje Wyżyna Lotnicza

W okolicach Łodzi, Radomia i Dęblina powstanie Wyżyna Lotnicza skupiająca firmy z tej branży. We wtorek list intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele resortu obrony, samorządów i uczelni trzech miast, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dzięki tej inwestycji powstanie ponad 1200 nowych miejsc pracy.

– To ważny dzień dla przyszłości polskiego przemysłu lotniczego – mówił wiceminister obrony Czesław Mroczek po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie powołania Wyżyny Lotniczej. Zdaniem wiceministra powstająca Wyżyna Lotnicza skupi potencjał polskiej nauki i przemysłu istniejący w tym regionie, da nowe szanse na jego rozwój i umocni polski sektor lotniczy.

Wyżyna dzięki śmigłowcom

Wiceszef MON dodał, że jednym z impulsów do powstania Wyżyny był przetarg na śmigłowce wielozadaniowe wygrany przez Airbus Helicopters. Koncern zadeklarował, że w należących do skarbu państwa Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 1 w Łodzi, uruchomi główne centrum serwisowo-modernizacyjno-remontowe dla śmigłowców Caracal.

– Dzisiejsza inicjatywa cieszy nas przede wszystkim z powodu nowych miejsc pracy – podkreślała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Z kolei Sławomir Majman, szef PAIiIZ, zauważył, że dzięki nowemu regionowi gospodarczemu pracę znajdzie co najmniej 1250 osób.

Prezes Airbus Helicopters, Guillaume Faury, potwierdził, że jego firma planuje też ulokowanie w Polsce zakładu produkcji śmigłowcowych wirników i przekładni, a jednym z rozważanych miejsc jest Radom. Zdaniem wicepremiera Tomasza Siemoniaka to najlepsza lokalizacja dla tego rodzaju zakładu. – Tu jest dostateczna liczba fachowców, którzy z powodzeniem podołaliby takiej produkcji – przekonywał w maju minister obrony podczas wizyty w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Łódź kontra Mielec i Świdnik?

Szef PAIiIZ zapewniał też, że Wyżyna Lotnicza nie będzie konkurencją dla Doliny Lotniczej, która skupia zakłady i placówki naukowe branży lotniczej z południowo - wschodniej Polski m.in. PZL Mielec czy PZL Świdnik. – Polska zajmuje przodującą pozycję w Europie pod względem produkcji części lotniczych. Mamy też inne klastry związane z tą branżą: na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i na Śląsku – wyliczał Majman. Przekonywał też, że nowa inicjatywa ma być ich uzupełnieniem i ugruntowaniem specjalizacji lotniczej w Polsce.

Wyżyna Lotnicza to nie tylko zakłady produkcyjne. W regionie ma powstać również międzynarodowy ośrodek szkolenia wojskowych pilotów na bazie Szkoły Orląt oraz 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. – Naszym wkładem w Wyżynę Lotniczą będą umiejętności i doświadczenie szkoleniowe – mówił gen. bryg. pil. Jan Rajchel, rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. – Dęblin to skrzydła Polski i miasto zasługuje na to, aby właśnie tu rozwijało się lotnictwo – dodała Beata Siedlecka, burmistrz miasta.

List intencyjny w sprawie powstania Wyżyny Lotniczej podpisali przedstawiciele m.in. MON, PAIiIZ, uczelni i samorządów Radomia, Łodzi i Dęblina oraz Agencji Rozwoju Przemysłu i Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łodzi.

AD
autor zdjęć: Anna Dąbrowska

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony