Przejdź do treści
Mustang Little Rebel w locie (fot. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom)
Źródło artykułu

Mustang Little Rebel pojawi się na Air Show Radom 2023

Już za niecałe dwa tygodnie fani lotnictwa spotkają się w ostatni weekend sierpnia na Air Show Radom 2023. W środę organizatorzy potwierdzili przylot kolejnego samolotu.

Na pokazach w Radomiu Steaphen Stead zaprezentuje widzom Mustanga Little Rebel.

North American P-51 Mustang to jeden z najsłynniejszych samolotów myśliwskich II WŚ. Supermarine Spitfire jest zdecydowanie najbardziej znanym samolotem Polskich Sił Powietrznych, ale polskie lotnictwo było drugim największym użytkownikiem P-51 po Amerykanach przez większość 1944 roku i typ ten zapisach się w naszej historii szczególnie dobrze. Mustang’i I były na wyposażeniu 309 Dywizjonu od 1943 roku, Mustang’i III Drugiego Polskiego Skrzydła Myśliwskiego od 1944. P-51D Mustang IV - taka wersja, jaka przyleci do Radomia, była na wyposażeniu Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego od 1945 roku.

Mustang ma taki sam silnik jak Spitfire - Rolls-Royce Merlin. Samolot powstał w wytwórni North American Aviation w 1940 r. na zamówienie Brytyjczyków z innym napędem, ale dopiero wersja P-51B/C Mustang III z brytyjskim napędem stała się decydującym narzędziem niszczenia Luftwaffe nad Europą 1944-45.

Samolot, który przyleci do Radomia, nosi malowanie amerykańskiego pilota Charles’a „Buck” Pattillo, który walczył na takim samym samolocie nad Europą 1944-45. Wraz ze swoim bratem Cuthbert’em Pattillo - również pilotem P-51D - stworzyli po wojnie zespół pokazowy akrobacyjny „Skyblazers” znany obecnie jako „Tunderbirds”. Obydwaj walczyli również nad Wietnamem na samolotach F-4 Phantom z komunistycznymi MiG-ami, osiągając zawrotną liczbę lotów bojowych.

Fundacja Latające Muzeum Polskich Sił Powietrznych 1940-1947 zajmuje się upamiętnianiem działań lotnictwa polskiego walczącego w czasach Drugiej Wojny Światowej na Zachodzie. Było to 15 dywizjonów, około 400 samolotów, około 17 000 personelu naziemnego i latającego. Obok Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i 8 Armii Powietrznej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (USAF) – trzecia l największa siła alianckiego lotnictwa do 1944 roku.

Wczoraj organizatorzy przedstawili również ogólny program pokazów w powietrzu. Zaznaczają, że będzie on aktualizowany. Wszystkim ciekawskim odpowiadają też – TAK – będą jeszcze niespodzianki!

Dokładny – godzinowy plan opublikowany zostanie w przyszłym tygodniu.

Zapraszamy w dniach 26 i 27 sierpnia do Radomia na niezapomniane widowisko!

Ogólny program pokazów w powietrzu Air Show Radom 2023 (fot. Agencja Mienia Wojskowego)
Ogólny program pokazów w powietrzu Air Show Radom 2023 (fot. Agencja Mienia Wojskowego)2
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony