Przejdź do treści
Pamięci lotników morskich (fot. BLMW)
Źródło artykułu

Msza za lotników

Tradycyjnie trzecia niedziela marca to dla lotników morskich dzień refleksji i zadumy. W tym dniu wspominamy i oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli służąc w lotnictwie Marynarki Wojennej RP.

W niedzielę, 19 marca o godzinie 11.00, w Kościele Garnizonowym przy ul. Śmidowicza w Gdyni-Oksywiu, odprawiona zostanie, w tej intencji, msza święta. Przed nabożeństwem, o godzinie 10.30, delegacje Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, oraz stowarzyszeń byłych żołnierzy zawodowych, złożą kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem, poświęconym tragicznie zmarłym lotnikom morskim oraz na grobach żołnierzy pochowanych na Cmentarzu MW.

Tego dnia przywołamy w pamięci wszystkich lotników Morskiego Dywizjonu Lotniczego i lotników 304. Dywizjonu Bombowego im. Księcia Józefa Poniatowskiego "Ziemi Śląskiej", którzy ponieśli śmierć służąc ojczyźnie i broniąc Jej. Wspomnimy lotników z Siemirowic: z 30. pułku lotniczego MW i wszystkich wywodzących sie z niego jednostek oraz lotników 15. eskadry rozpoznawczej. Myślą wrócimy do poległych śmiercią lotnika z 34. pułku lotnictwa myśliwskiego i 18. eskadry z Babich Dołów, a także tragicznie zmarłych lotników z 28. eskadry ratowniczej i 40. eskadry ZOP i ratownictwa z Darłowa. Uczcimy pamięć lotników morskich poległych w trakcie służby w jednostkach BLMW.


12 marca 1997 roku, 25 lat temu, w trakcie prowadzonej akcji ratowniczej, katastrofie uległ śmigłowiec ratownictwa morskiego W-3RM Anakonda nr 0512 z 1 dywizjonu lotniczego w Gdyni-Babich Dołach. Maszyna, lecąc w nocy, w trudnych warunkach atmosferycznych, z pomocą do chorego, znajdującego się na kutrze rybackim, uderzyła o powierzchnię wody Zatoki Puckiej, około 4 kilometry od Mierzei Helskiej. W katastrofie śmierć ponieśli:
•  dowódca załogi – starszy chorąży mar. pilot Zbigniew Palczyński
•  drugi pilot – porucznik mar. pilot Arkadiusz Majer
•  technik pokładowy – chorąży sztabowy mar. Stanisław Czaja
•  ratownik pokładowy – chorąży mar. Wojciech Kulesza

W ostatnim dniu marca 2009 roku katastrofie uległ samolot An-28 Bryza-2RF nr 1007 z 28. eskadry lotniczej MW z Gdyni-Babich Dołów. Do katastrofy doszło w trakcie lotu szkoleniowego, w którym ćwiczono m.in. podejście do lądowania awaryjnego z wyłączonym jednym silnikiem. Samolot uległ rozbiciu na terenie lotniska Babie Doły. W katastrofie śmierć ponieśli:
•  dowódca załogi, pilot szkolący-instruktor – kapitan mar. pilot Marek Sztabiński
•  pilot szkolony – porucznik mar. pilot Przemysław Dudzik
•  pilot kontrolujący – komandor podporucznik. pilot Roman Berski
•  technik pokładowy – chorąży sztabowy mar. Ireneusz Rajewski

A jeśli z nas, ktoś legnie wśród szaleńczych jazd, czerwieńszy będzie kwadrat, nasz lotniczy znak...

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony