Przejdź do treści
Motoszybowiec Bąk w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Motoszybowiec Bąk w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i zaproszenie do Kina Wysokich Lotów

23 marca Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otworzyło dla pasjonatów lotnictwa i historii lotnictwa nową ekspozycję. W sali wystawienniczej w Gmachu Głównym obejrzycie zaprojektowane przez Antoniego Kocjana szybowce, jego archiwalne dokumenty, autorskie projekty. Wystawie towarzyszy również konferencja naukowa. Więcej TUTAJ.

Z tej okazji krakowscy muzealnicy mają też pasjonatów lotnictwa prawdziwą gratkę. Na wystawę tymczasowo zawitała replika motoszybowca Bąk II, zbudowana przez Jerzego Gruchalskiego z Fundacji Zabytki Polskiego Nieba.

Ten wyjątkowy eksponat będzie gościł w Muzeum Lotnictwa Polskiego zaledwie kilka dni. Możecie go obejrzeć WYŁĄCZNIE w czwartek przez cały dzień oraz w piątek w godzinach przedpołudniowych. Takiej okazji nie można przegapić!

Kilka słów o oryginalnej konstrukcji

Motoszybowiec Bąk został skonstruowany przez Antoniego Kocjana w 1936 r. w oparciu o szybowce Orlik i Mewa. To jednomiejscowy średniopłat o konstrukcji drewnianej z krytą kabiną i silnikiem ze śmigłem ciągnącym. Prototyp był napędzany niemieckim silnikiem Köller Kröber M-3 o mocy 18 KM. Oblatywał go Michał Offierski w marcu 1937 r.. Ten sam pilot ustanowił na Bąku międzynarodowy rekord wysokości 4595 m i długotrwałości lotu 5h 24 min.

Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przy motoszybowcu Bąk i szybowcu IS-B Komar 49 w tle (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przy motoszybowcu Bąk i szybowcu IS-B Komar 49 w tle (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Wiosną 1938 r. powstała udoskonalona wersja motoszybowca – Bąk II, którego replikę widzicie na poniższych zdjęciach. Bąka II napędzał belgijski silnik Saroléa Albatros o mocy 32 KM. Był to najbardziej zaawansowany technicznie motoszybowiec okresu międzywojennego. I choć większość wyprodukowanych egzemplarzy (ok. 10) nie przetrwało wybuchu wojny, to na szczęście zachowała się dokumentacja techniczna.

Zapraszamy do Muzeum dziś (i oczywiście w pozostałe dni) w godzinach 9:00-17:00. Do zobaczenia!

Miłośnikom lotnictwa przypominamy przy okazji, że w ten weekend MLP odpala marcowe Kino Wysokich Lotów!

Po emocjach związanych z wydarzeniem "Antoni Kocjan i jego konstrukcje", pracownicy krakowskiego muzeum mają dla Was kolejną, muzealną atrakcję, czyli Kino.

W tym miesiącu w kinie będziecie mogli przyjrzeć się amerykańskiej bazie lotniczej umiejscowionej we Włoszech, przyglądnąć się życiu pilotów bombowców z czasów II Wojny Światowej, a także dowiedzieć się czym jest prawdziwe szaleństwo.

Na ekranach muzealnego kina zagości bowiem "Paragraf 22" z 1970 roku, stworzony na podstawie kultowej powieści Josepha Hellera.

Premiera już w najbliższy piątek (24 marca) o godz. 18:30.

Kasa biletowa będzie czynna od 18:00 - czas przed seansem możecie poświęcić na zwiedzanie Gmachu Głównego. Serdecznie Was do tego zachęcamy, tym bardziej, że w sali wystawienniczej zobaczycie absolutnie nową, wyjątkową ekspozycję dot. Antoniego Kocjana.

Zapraszamy na grupę miłośników Kina Wysokich Lotów - www.facebook.com/groups/500022451730238

Do zobaczenia!

Kino Wysokich Lotów - marzec 2023
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony