Przejdź do treści
Monografia samolotu akrobacyjnego RWD-10 (fot. Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa)
Źródło artykułu

Monografia samolotu akrobacyjnego RWD-10

Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa poinformował, iż ukazała się publikacja poświęcona jednemu z najładniejszych i najlepszych w Europie samolotów akrobacyjnych dwudziestolecia międzywojennego – "Single-Seat Aerobatic Aircraft RWD-10", autorstwa Zygmunta Szeremety – członka KKSL. Można znaleźć informacje o RWD-10 – historii jego powstania, użytkowania w  Aeroklubach Polski przedwojennej, losów wojennych.

Głównym konstruktorem RWD-10 był Jerzy Drzewiecki z zespołu RWD w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych. Pierwszy prototyp z silnikiem Cirrus Hermes IIB został oblatany w lipcu 1933 roku przez konstruktora. Jednomiejscowy samolot akrobacyjny w układzie górnopłatu o konstrukcji mieszanej produkowany był w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych Warszawa – Okęcie.

Instytut Techniczny Lotnictwa w 1936 r. wydał samolotowi certyfikat i polskie lotnictwo cywilne złożyło zamówienie na 20 egzemplarzy. RWD-10 stał się w tamtych latach podstawowym samolotem akrobacyjnym w polskim lotnictwie. Żaden z egzemplarzy RWD-10 nie przetrwał kampanii wrześniowej.

48 stronicowa  książka w języku angielskim, z 12 stronicowym dodatkiem w języku  polskim, z ponad 70 zdjęciami z epoki, z rysunkami technicznymi w skali 1/48 i 1/32 oraz licznymi (36 sztuk) "kompletnymi" sylwetkami poszczególnych egzemplarzy. 

Książka jest również uzupełnieniem  wiedzy o polskim lotnictwie sportowym dwudziestolecia międzywojennego  oraz  spełnia oczekiwania zarówno krajowych jak i zagranicznych  odbiorców. 

Przekazane przez Autora egzemplarze "Single-Seat Aerobatic Aircraft RWD-10" wzbogaciły zbiory Klubowej Biblioteki.

Na stronie www.lotnabook.pl można dowiedzieć się więcej o książce oraz Autorze.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony