Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Młody Szybownik" – Mistrzostwa Warszawy Modeli Szybowców Halowych dla Młodzików

Już 2 marca 2024 r. (sobota) odbędzie się kolejna edycja imprezy sportowo-rekreacyjnej pn. "Młody Szybownik", dedykowanej dla najmłodszych modelarzy z modelarni lotniczych Warszawy i podwarszawskich miejscowości. Zawody odbędą się w Hali Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Księcia Trojdena 2C, Warszawa.

Mistrzostwa rozgrywane są w konkurencji modeli szybowców halowych F1N/M i mają charakter zawodów otwartych. Oznacza to, że mogą w nich uczestniczyć także zawodnicy niezrzeszeni.

W Mistrzostwach mogą uczestniczyć dziewczęta i chłopcy w wieku do lat 14, przy czym bierze się pod uwagę tylko rok urodzenia. Każdy zawodnik może wykonać maksymalnie 7 lotów konkursowych (młodzicy) oraz 3 loty w konkursie OPEN. Organizatorzy przewidują, że w imprezie weźmie udział około 100 młodych szybowników.

W celu popularyzacji tej konkurencji wśród najmłodszych, organizatorzy przeprowadzą oprócz klasyfikacji indywidualnej ogólnej dla młodzików, klasyfikacje dodatkowe z podziałem na kategorie wiekowe: indywidualna dla dzieci do lat 10, indywidualna dla dzieci 11-14 lat, indywidualna OPEN dla zawodników pow. 14 lat, drużynowa dla młodzików.

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie zbiorcze z modelarni (wypełnione komputerowo) – które należy wysłać do 27 lutego 2024 r., na adres mailowy Organizatora. Link do formularza: bemowskie.pl/aeromodelklub

Warunkiem uczestnictwa (osób niezrzeszonych) jest zgłoszenie się do komisji sędziowskiej w dniu zawodów, w godz. 8:30-9:45.

Dla zwycięzców indywidualnych przewidziano dyplomy i medale oraz atrakcyjne nagrody. Najlepsza ekipa otrzyma Puchar Przechodni.

Rzutek F1N (fot. Bemowskie Centrum Kultury)

O konkurencji F1N

Oglądanie kilkunastogramowych modeli, o rozpiętości 50-60 cm – szybujących w hali sportowej wzbudza wielkie emocje. Konkurencja polega na wyrzuceniu modelu jak najwyżej, w sposób umożliwiający łagodne przejście do lotu szybowego po kręgu i uzyskanie najdłuższego czasu lotu. Opanowanie tej umiejętności wymaga żmudnych regulacji modelu i nawet do 300 rzutów treningowych! Ciekawostką jest brak parametrów  modelu w regulaminie zawodów, by „prowokować” młodych modelarzy do jak najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych.

Zawody rzutków klasy F1N, to nie tylko nauka współzawodnictwa, to także rodzinna rekreacja i popularyzacja modelarstwa lotniczego wśród młodzieży. Uczestnikami zawodów są dzieci i młodzież do lat 14.

Program zawodów:
8.30-9.45 – rejestracja zawodników i loty treningowe
9.45-12.15 – loty konkursowe młodzików (7 kolejek)
12.15-13.00 – loty konkursowe OPEN (3 kolejki)
13.00-13.45 – pokazy modeli halowych RC dla publiczności
14.30 – planowane zakończenie zawodów i wręczenie nagród

Więcej informacji na temat zawodów można znaleźć na stronie: bemowskie.pl/aeromodelklub

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony