Przejdź do treści
Media Day w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku (fot. 22BLT)
Źródło artykułu

Media Day w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku

We wtorek 21 marca 2023 r. w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbędzie się Media Day.

Obecność holenderskich myśliwców F-35 piątej generacji w Polsce to jeden z przykładów trwałego zaangażowania NATO na wschodniej flance sojuszu.

Ochrona integralności suwerennej przestrzeni powietrznej członków Sojuszu jest stałym zadaniem w czasie pokoju, przyczyniającym się do zbiorowej obrony NATO. Jest to wyraźny znak spójności, wspólnej odpowiedzialności i solidarności w całym Sojuszu.

21 marca 2023 r. w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbędzie się „Dzień dla mediów”.

W programie przewidziano briefing prasowy Zastępca Szefa Sztabu Allied Air Command (AIRCOM) Brigadier General Ömer Nafiz Gülmezoğlu oraz Inspektora Sił Powietrznych generała brygady Ireneusza Nowaka.

Uczestniczy przedsięwzięcia będą mogli obserwować loty pilotów z malborskiej jednostki na samolotach Mig-29, myśliwce F-16 oraz F-35 komponentu holenderskich Sił Powietrznych.

Obecność w Polsce samolotów F-35 z Holandii wiąże się ze wsparciem misji Enhanced Air Policing, samoloty krajów NATO rotacyjnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi oraz Bułgarią i Rumunią. F-35 chronią przestrzeń powietrzną NATO nad Europą Wschodnią operując z lotniska 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. 

Myśliwce biorą także udział w szkoleniach razem z innymi członkami NATO, między innymi polskimi Siłami Powietrznymi. Dla personelu polskich Sił Powietrznych to kolejna okazja do współpracy z sojusznikami.

Od 2014 roku, kiedy dowództwo NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu misji NATO Baltic Air Policing, z Malborka operowały kontyngenty z Francji (Dassault Rafale oraz Mirage 2000), Belgii, Niderlandów, Portugalii, Turcji (F-16 Fighting Falcon) i Włoch.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony