Przejdź do treści
Źródło artykułu

MBDA z przełomową umową z PGZ w Polsce na program NAREW

MBDA zawarła z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) kontrakt na wsparcie realizacji przez PGZ programu obrony powietrznej NAREW, przeznaczonego dla Sił Zbrojnych RP.

Wykonanie programu NAREW zapewni Polsce zaawansowany mobilny system obrony powietrznej, zdolny stawić czoła współczesnym i przyszłym zagrożeniom znajdującym się w odległości ponad 40 km od wyrzutni. We wrześniu br. PGZ podpisała z Agencją Uzbrojenia umowy wykonawcze na system NAREW.

Zawarty 7 listopada kontrakt umożliwi PGZ wywiązanie się ze wspomnianych umów wykonawczych, wartych ponad 4 miliardy funtów, poprzez ustalenie warunków bezprecedensowego transferu kluczowych technologii i wiedzy z MBDA do PGZ. Pozwoli to Konsorcjum PGZ-NAREW wyprodukować w Polsce ponad 1000 rakiet przeciwlotniczych CAMM-ER i ponad 100 wyrzutni dla programu NAREW.

Umowy dotyczące programu NAREW to efekt rozwijających się relacji między MBDA i PGZ oraz kolejny sukces Porozumienia o Strategicznej Współpracy, zawartego przez firmy w 2017 r. Transfer technologii związany z projektem NAREW i będący jego skutkiem rozwój polskich podmiotów przemysłowych jest wyjątkowy dla partnerstwa obronnego Wielkiej Brytanii i Polski i toruje drogę do głębokich powiązań z Polską w zakresie zaawansowanych systemów uzbrojenia.

Eric Béranger, prezes MBDA, powiedział: „Skala i cel programu NAREW są imponujące – idzie o budowę polskiej tarczy przeciwlotniczej przy użyciu naszych rakiet z rodziny CAMM i wyrzutni iLauncher, które będą chronić całe polskie niebo. Transfer technologii w NARWI zapewni Polsce suwerenne zdolności w zakresie zaawansowanego uzbrojenia. Jesteśmy bardzo dumni z zaufania, jakim obdarzyła nas Polska i cieszymy się na myśl o przyszłości partnerstwa z jedenastoma podmiotami tworzącymi Konsorcjum PGZ-NAREW”.

NAREW to najnowszy z serii projektów polskiej obrony powietrznej wykorzystujących rodzinę rakiet CAMM, co do których wspólnej realizacji porozumiały się MBDA i PGZ. Pierwszym była zawarta w 2022 r. i wykonana już w odpowiedzi na pilne wymaganie operacyjne pk. Mała Narew. Druga umowa została zawarta na początku 2023 roku i dotyczy systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu PILICA+. Firma uczestniczy także w programie budowy fregat MIECZNIK oraz prowadzi z PGZ prace studyjne na rzecz przyszłego wspólnego pocisku rakietowego CAMM-MR. Ponadto MBDA i PGZ współpracują w projekcie niszczyciela czołgów OTTOKAR BRZOZA.

Na zdjęciu głównym od lewej: gen. bryg. Michał Marciniak, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia; Jakub Roszkowski, członek zarządu PGZ S.A.; Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A; Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK ; Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce; płk Przemysław Jaworski, szef zespołu programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Agencji Uzbrojenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony