Majowy numer Przeglądu Lotniczego już w kioskach
W najnowszym numerze Przeglądu lotniczego znajdziecie:
Skyleader – nova Sova
Ultralekki Skyleader 500 to stworzone z myślą o amerykańskiej kategorii LSA wzmocnione rozwinięcie udanego czeskiego samolotu KP-2U Sova. Mało kto jednak wie, że konstrukcja ta ma korzenie w najlepszych tradycjach przemysłu lotniczego naszych południowych sąsiadów.
W połowie kwietnia do Polski trafił pierwszy egzemplarz Skyleadera – korzystając z tradycyjnie przysługującego PLAR „prawa pierwszego lotu”, testujemy nowy samolot w powietrzu.
Do Friedrichshafen – na tylnym fotelu
Rezygnacja z usług rozkładowych przewoźników na korzyść lotu samolotem General Aviation w sprawach służbowych to nie lotnicza fanaberia, ale decyzja mająca jasne uzasadnienie biznesowe – takie wnioski płyną z relacji Teresy Pugh, prezes firmy „Przegląd Lotniczy Aviation Revue” Sp. z o. o., z wyprawy na targi Aero.
Innowacje w kryzysie
Choć na tegorocznych targach Aero Friedrichshafen dawało się odczuć atmosferę globalnego kryzysu gospodarczego, było też widać mobilizację branży lotniczej, a także wyraźne dążenie w kierunku większej ekonomiczności i ekologiczności w lotnictwie. Szczegóły w relacji Ryszarda Zagańczyka.
Kultowa ważka
Przykuwający oko swymi owadzimi kształtami Schweizer 300 to maszyna stosunkowo rzadka w Polsce. Co jednak sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych w świecie śmigłowców lekkich, chętnie wykorzystywany do szkolenia podstawowego? Wyjaśnienie znajdziesz w artykule w najnowszym numerze PLAR.
AIP VFR – specjalnie dla General Aviation
Tego jeszcze nie było – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przygotowała nową publikację, którą można nazwać prezentem dla General Aviation. AIP VFR jest z jednej strony mniej skomplikowane od „zwykłego” AIP, a więc prostsze w użyciu, z drugiej strony – uzupełnione o informacje (np. o miejscach przystosowanych do startów i lądowań), które ze względów formalnych w AIP znaleźć się nie mogą. Więcej o zaletach AIP VFR przeczytasz w artykule Magdaleny Rekść.
Zlin – zapomniana jakość
Nazwa Zlin kojarzy się dziś często ze stojącymi w kącie hangarów zakurzonymi płatowcami z wyczerpanym resursem – a przecież to samoloty o możliwościach nieosiągalnych dla popularnych Cessn! Zobaczcie, jak może wyglądać starannie wyremontowany Zlin 142 i jakie zapewnia atrakcje!
Najważniejsze – dobrze wystartować
Wielu adeptów lotnictwa rozpoczynając szkolenie szybowcowe marzy o kolejnych etapach lotniczej kariery – licencja szybowcowa, turystyczna, zawodowa, studia lotnicze i wreszcie upragniona praca za sterami. Taka może być również rzeczywistość – pisze Aleksander Pytel, student kierunku lotniczego na rzeszowskiej politechnice, dodając jednak, że sukcesu nie da się osiągnąć bez prawdziwego zaangażowania.
Wyprawa po doświadczenie
Kiedy trasy na krajowe lotniska przestają być już dla ciebie wyzwaniem i zaczynasz uważać się za doświadczonego pilota, pomyśl o krótkiej wyprawie za granicę z instruktorem – taki lot pozwoli ci utrwalić dobre nawyki i wyeliminować błędy – piszą Tomasz Mierzwa i Dominik Punda w swej relacji z lotu do Włoch.
Outback w 7 dni
Pamiętacie relację z lotu po Australii z poprzedniego numeru? W tym miesiącu znów o krainie kangurów – tym razem Grzegorz Korytowski pisze o tygodniowej wyprawie Cessną 172S do egzotycznego, pustynnego wnętrza kontynentu. Warto przeczytać!
Pokora – najlepszy doradca lotnika
W majowym numerze Dominik Punda przedstawia swoje refleksje na temat pokory wobec latania – starzy lotnicy wiedzą, że to nieoceniony „anioł stróż”, który niejednemu już ocalił życie... Przeczytajcie i przemyślcie – z pewnością przyznacie mu rację.
Zawody z charakterem
W szybowniczym światku od czasu do czasu pojawia się pytanie o sens Krajowych Zawodów Szybowcowych. Maciej Całka dowodzi, że zawody w Ostrowie Wielkopolskim mają niepowtarzalną atmosferę i dają znakomite warunki do latania, czego dowodem były liczne w historii KZS debiuty wielu uznanych dziś szybowników.
Paragiełda A.D. 2009
Tradycyjna wołomińska Paragiełda co roku gromadzi paralotniarzy, dostawców sprzętu i nie tylko. Warto ją odwiedzić choćby po to, by zobaczyć, co nowego dzieje się w branży. W tym roku wystawcy zaskoczyli gości czymś jeszcze... Czym? Przeczytaj naszą relację!
A TAKŻE DZIAŁY STAŁE:
Aktualności – najnowsze wydarzenia w general aviation w Polsce i na świecie, odpowiedzi lekarza-orzecznika na pytania Czytelników, najświeższa oferta sprzętu latającego, szkoleń, akcesoriów i usług dla lotników.
I oczywiście – jak zawsze na czasie – wstępniak Redaktora Naczelnego. ULC wnioskuje do Ministra Infrastruktury o nowelizację rozporządzenia, dzięki której od instruktorów szybowcowych nie będzie się już wymagać I kategorii zdrowia – wystarczy II. Najwyższy czas! Tymczasem pojawia się problem akceptacji przez ULC wszystkich (!) umów na czasowe użytkowanie statków powietrznych...
Zapraszamy do lektury
Komentarze