Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lutowy numer "Lotnictwa" już w sprzedaży

W najnowszym numerze miesięcznika "Lotnictwo" znajdziecie następujące tematy:

Jerzy Liwiński
Rejestr polskich cywilnych statków powietrznych 2010
Na początku stycznia 2010 r. do prowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego rejestru było wpisanych 2235 statków powietrznych, a dalszych 570 – do ewidencji. Wpisaniu do rejestru podlegają: samoloty, śmigłowce, szybowce, motoszybowce, sterowce i balony, natomiast do ewidencji samoloty ultralekkie i motolotnie. Dokonując wpisu stwierdza się tożsamość danego egzemplarza, określa właściciela i użytkownika oraz ustanawia się jego polską przynależność państwową.

Michał Petrykowski
Samoloty ATR 42 i ATR 72 – 25 lat turbośmigłowego sukcesu - monografia (cz. I)
Geneza Regionalnego Samolotu Transportowego ATR (Avion de Transport Régional) sięga końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to dostrzeżono zapotrzebowanie na ekonomiczny i nowoczesny samolot tego typu. Problemy dotykające linie lotnicze w wyniku skokowego wzrostu cen paliwa, a jednocześnie rosnące zapotrzebowanie na przewozy regionalne, doprowadziły do poszukiwania nowych turbośmigłowców. Wyliczenia jasno wskazywały, że optymalnym rozwiązaniem są samoloty zabierające ponad czterdziestu pasażerów, charakteryzujące się niskimi kosztami eksploatacji.

Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Samolot przełamania obrony powietrznej McDonnell Douglas F-4G Wild Weasel V - monografia
Szerokie zastosowanie przeciwlotniczych zestawów rakietowych z radiolokacyjnym systemem kierowania ogniem spowodowało, że szybkie samoloty wykonujące lot na średnich i dużych wysokościach, gdzie lufowa artyleria przeciwlotnicza miała już tylko ograniczone zastosowanie, były teraz narażone na zestrzelenie przez niewidzialnego przeciwnika. Eskorta lotniczych grup uderzeniowych musiała odtąd polegać nie tylko na walce z myśliwcami wroga, ale także na torowaniu im drogi wolnej od kąśliwych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych.

Piotr Butowski
Wystawa LIMA 2009
Wystawa Langkawi International Maritime & Aerospace (LIMA), która odbyła się na wyspie Langkawi w Malezji od 1 do 5 grudnia 2009 r. jest wystawą regionalną o niedużym zasięgu, ale pozwala zapoznać się z nowościami lotniczymi Azji Południowo-Wschodniej.

Martin Pospíšil, Michal J. Stolár
Siły Powietrzne i Kosmiczne Sił Obronnych Izraela (cz. II)
W pierwszej części artykułu przedstawiono powstanie i rozwój izraelskich sił powietrznych, udział w licznych wojnach i konfliktach zbrojnych oraz opisano lotnictwo bojowe („Lotnictwo” 1.2010). W części drugiej scharakteryzowano lotnictwo rozpoznawcze, transportowe i szkolne, śmigłowce, rakietową broń ofensywną i defensywną oraz satelity o przeznaczeniu militarnym.

Waldemar Zwierzchlejski
STS-128 – misja jak każda inna
Drugi w 2009 r. lot wahadłowca Discovery był rutynową misją logistyczną. W jego trakcie nie zamontowano na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej żadnego nowego modułu, lub choćby krytycznie ważnego elementu wyposażenia. Nie wydarzyło się w nim nic takiego, co przykuło by większą uwagę mediów, zwrócono jedynie uwagę na dwa dosyć istotne fakty – obecność w kabinie pięćsetnego astronauty oraz to, że po raz ostatni w wahadłowcu na stację udawał się członek jej stałej załogi.

Tadeusz Zieliński
Konflikt rosyjsko-gruziński 2008
Przez pięć dni sierpnia 2008 r. rosyjskie i gruzińskie siły zbrojne były zaangażowane w krótkotrwały, ale bardzo krwawy konflikt, który zakończył się porozumieniem o zawieszeniu działań. Konflikt został wywołany przez Gruzinów, którzy zaatakowali 7 sierpnia zbuntowaną republikę Południowej Osetii, uznawaną przez nich za część terytorium Gruzji. Działania te spotkały się z natychmiastową reakcją Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które odpowiedziały rozmieszczeniem na terytorium Osetii własnych wojsk, angażując również w konflikt siły powietrzne.

Grzegorz Jezierski
Samolot z napędem jądrowym
Idea wykorzystania napędu jądrowego w samolotach pojawiła się już w latach trzydziestych ubiegłego wieku jako temat sciencefiction. Zarówno Stany Zjednoczone Ameryki jak i ZSRR pracowały nad projektami bombowców o napędzie jądrowym. W niniejszej artykule zostanie przedstawiona historia amerykańskiego programu wykorzystania energii jądrowej do napędu samolotów.

Szymon Tetera
Heinkel He 219 Uhu - monografia (cz. III)
Od kwietnia do czerwca 1944 r. załogi nocnych myśliwców He 219 odniosły dużo sukcesów w zwalczaniu brytyjskich wypraw bombowych, które zostało opisane w poprzednim numerze „Lotnictwa”. Z chwilą odwrotu sił niemieckich z Francji sytuacja, w jakiej znalazło się nocne lotnictwo myśliwskie Luftwaffe stała się jednak trudniejsza, utracono bowiem znajdujące się tam posterunki radiolokacyjne i nasłuchowe, w miejsce których przeciwnik postawił własne środki zagłuszające. Równocześnie coraz większym zagrożeniem dla załóg Nachtjagdwaffe stawały się działania brytyjskich nocnych myśliwców Mosquito.

Krzysztof Mroczkowski, Andrzej Olejko
O polskim generalne, polskim samolocie i tureckiej gościnności
Po czterech dniach szalonej drogi wreszcie Istambuł. Dojeżdżając do tego miasta czuliśmy się trochę jak uczestnicy IV wyprawy krzyżowej oszołomieni ogromem i majestatycznością tego miejsca. W tym trudnym do opisania słowami mieście jest wiele wspaniałości, ale ani zapierająca dech w piersiach Hagia Sophia, ani Błękitny Meczet, ani poranny widok z restauracji na dachu na dostojnie przepływające Bosforem statki nie były naszym celem, były jedynie fenomenalnym suplementem. Celem był Istanbul Havacilik Müzesi i stojący w nim dumnie jedyny zachowany polski samolot myśliwski typu PZL-24.

Ponadto:
Aktualności wojskowe, cywilne i kosmiczne
Rozmowa z Szefem Szkolenia Sił Powietrznych gen. dyw. dr. pil. Anatolem Czabanem
Nowe rosyjskie bombowce strategiczne
Ćwiczenia Squadron Exchange w Torrejon
Centrum szkolenia lotniczego w Pardubicach
Listy do redakcji - Śmigłowce Mi-1/SM-1/SM-2 w polskim lotnictwie wojskowym
Poster: Suchoj Su-30MKM
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony