Przejdź do treści
Źródło artykułu

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa rozpoczyna nabór eksperymentów do lotu suborbitalnego

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa ogłasza nabór na koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia w ramach lotu suborbitalnego. Projekt jest realizowany w ramach zadania „Rozwój technologii wynoszenia oraz demonstracja zdolności wynoszenia na polskich rakietach suborbitalnych”. Odbywa się na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) w konsorcjum ze SpaceForest.

Wnioski można składać od 16 lipca do 11 sierpnia 2025 do godz. 12:00.

Rok po historycznym sukcesie rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa podejmuje kolejne wyzwania, które mają na celu otwieranie nowych możliwości dla polskiego sektora kosmicznego. Instytut odpowiada za przeprowadzenie wyboru i kwalifikacji ładunku użytecznego do lotu na rakiecie suborbitalnej w ramach zadania „Rozwój technologii wynoszenia oraz demonstracja zdolności wynoszenia na polskich rakietach suborbitalnych”. Projekt realizowany na zlecenie POLSA w konsorcjum ze SpaceForest.

„Zespół Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa posiada zarówno kompetencje do tego, by umieszczać na orbicie własne technologie kosmiczne, jak i doświadczenie w wynoszeniu ładunków suborbitalnych. Dowodem na to jest powierzenie nam zadania polegającego na przeprowadzeniu kompleksowego i transparentnego procesu wyboru ładunku użytecznego do nadchodzącego lotu suborbitalnego. To kolejny nasz wkład w promocję polskich technologii kosmicznych” – mówi prof. ILOT, dr hab. inż. Cezary Szczepański, p.o. dyrektora Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Ponad 3 tygodnie na zgłoszenie eksperymentu

Nabór na koncepcje eksperymentów do testowania w warunkach lotu suborbitalnego i ekstremalnych warunkach środowiskowych prowadzony jest przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa od 16 lipca do 11 sierpnia 2025 do godz. 12:00. Projekt kierowany jest do szerokiego grona odbiorców – firm z sektora kosmicznego i technologicznego, instytucji naukowo-badawczych, kół naukowych, uczelni wyższych oraz innych organizacji prowadzących działalność B+R w ramach projektów cywilnych i z zakresu bezpieczeństwa państwa.

„Polskie firmy będą miały okazję wziąć udział w nowej na polskim rynku usłudze badawczej, która wykracza poza klasyczne badania prowadzone w laboratoriach. Dzięki misji rakiety suborbitalnej, polskie technologie np. z zakresu inżynierii materiałowej, medycyny, obronności, ale także eksperymenty biologiczne i chemiczne mają szansę być testowane w warunkach zbliżonych do kosmicznych. Dobra informacja dla zgłaszających jest taka, że aplikując w naborze mogą wyrazić zgodę na zakwalifikowanie eksperymentów także do przyszłych misji realizowanych przez nasz Instytut. Działania, które realizujemy zmierzają ku budowie stabilnego ekosystemu testów suborbitalnych” – powiedział Michał Pakosz, kierownik Działu Technologii Rakietowych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Zgłoszenia zbierane są tutaj – LINK

Zapraszamy także do udziału w seminarium informacyjnym online, które odbędzie się 24 lipca 2025 roku o godzinie 13:00. W trakcie spotkania eksperci z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa przybliżą szczegóły dotyczące naboru eksperymentów do lotu suborbitalnego oraz odpowiedzą na najczęściej pojawiające się pytania.

Rejestracja na seminarium dostępna tutaj – LINK

Loty suborbitalne stanowią unikalną okazję do testowania technologii i prowadzenia badań w warunkach krótkotrwałej mikrograwitacji oraz ekstremalnych warunkach fizycznych panujących w górnych warstwach atmosfery. Umożliwiają również przeprowadzanie badań partii atmosfery niedostępnych dla samolotów, balonów stratosferycznych czy satelitów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa odpowiada za przeprowadzenie wyboru i kwalifikacji ładunku użytecznego do lotu rakiety suborbitalnej w ramach zadania „Rozwój technologii wynoszenia oraz demonstracja zdolności wynoszenia na polskich rakietach suborbitalnych”. Projekt realizowany na zlecenie POLSA w konsorcjum ze SpaceForest.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony