Przejdź do treści
Źródło artykułu

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa jednym z fundatorów stypendium im. Profesora Piotra Wolańskiego

Politechnika Warszawska jest organizatorem nowej inicjatywy, która ma na celu promowanie utalentowanych naukowców i rozwój technologii kosmicznych, ze szczególnym uwzględnieniem napędów lotniczych i kosmicznych. Wsparcie będzie oferowane poprzez stypendium im. Profesora Piotra Wolańskiego.

Fundatorami stypendium są: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, rodzina Profesora oraz przedsiębiorstwo wielobranżowe Bisek, a organizatorem Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Nowa inicjatywa ma zachęcić naukowców do zgłębiania wiedzy w wymienionym temacie w ramach pisania pracy doktorskiej, a także wspomóc ich finansowo – laureat lub laureatka otrzyma stypendium o wysokości 6 000 zł brutto miesięcznie wypłacane przez jeden rok akademicki. Działanie jest skierowane do doktorantów stacjonarnych I roku szkoły doktorskiej, którzy będą realizowali swoją pracę doktorską na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Warunkiem jest obroniona praca magisterska z dziedziny technologii kosmicznych, w szczególności napędów lotniczych i kosmicznych oraz kontynuacja pracy naukowej w tym zakresie pod opieką promotora.

Profesor Wolański był jednym z najwybitniejszych polskich uczonych, a jego prace inspirowały i nadal inspirują naukowców z Polski i całego świata. Zawdzięczamy bardzo wiele jego ogromnej wiedzy i doświadczeniu. To dla nas wielki zaszczyt być jednym z fundatorów tak unikatowej inicjatywy i wspólnie wspierać naukowców zajmujących się technologiami kosmicznymi – mówi dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Profesor Piotr Wolański był odznaczony wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymał m.in. nagrodę A. K. Oppenheima w 1989 r. od ICDERS, USA. Został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Akademii Wojskowej w Warszawie (2015 r.), Krzyżem Oficerskim Prezydenta RP w (2005 r. nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt osiągnięć w badaniach naukowych (2012) a także Medalem Politechniki Warszawskiej (2014). Profesor zmarł w 2023 roku.  

Zgłoszenia do stypendium są przyjmowane od 1 do 31 października 2024. 

Więcej informacji i regulamin na stronie: https://www.meil.pw.edu.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony