Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lufthansa Cargo uruchomiła regularne połączenie lotnicze pomiędzy frankfurtem a Portem Lotniczym Katowice

W czwartek 3 kwietnia 2025 r. Lufthansa Cargo wykonała pierwszy regularny lot towarowy na trasie Frankfurt – Katowice – Frankfurt. Airbus A321F (Freighter) z Frankfurtu wylądował na katowickim lotnisku ok. godz. 16:00, a w drogę powrotną do Niemiec udał się ok. godz. 17:30 tego samego dnia. Zgodnie z zapowiedziami, Lufthansa Cargo będzie obsługiwała nowe połączenie dwa razy w tygodniu: w czwartki oraz soboty.

Nowa trasa all-cargo z/do Katowice Airport jest obsługiwana za pomocą towarowego Airbusa A321F, w którego ładowniach można przewieźć maksymalnie do 28 ton frachtu. Lufthansa Cargo wykorzystuje ten model samolotu do obsługi rejsów cargo od marca 2022 r. – aktualnie flotę przewoźnika zasilają cztery Airbusy A321F. Górny pokład maszyny umożliwia przewiezienie do 14 kontenerów frachtowych o maksymalnej wysokości 208 cm, podczas gdy dolny pokład jest w stanie pomieścić 10 kontenerów o wysokości nieprzekraczającej 115 cm. We flocie przewoźnika znajduje się także 18 szerokokadłubowych Boeingów 777F, w tym sześć maszyn linii AeroLogic, z których Lufthansa Cargo korzysta w weekendy. Możliwości przewozowe linii uzupełnia 480 samolotów pasażerskich z grupy Lufthansy, w bagażnikach których można przewozić fracht klientów Lufthansy Cargo (tzw. belly cargo).

(fot. Jakub Mańka)

Loty między katowickim lotniskiem a Frankfurtem stanowią rozwinięcie aktualnej oferty Lufthansy Cargo w Polsce. W styczniu 2021 r. linia uruchomiła w terminalu towarowym katowickiego lotniska ogólnopolski punkt integracji frachtu w modelu RFS (Road Feeder Service), który opiera się na transporcie przesyłek między różnymi lotniskami za pomocą pojazdów ciężarowych. Z punktu widzenia przepisów samochód ciężarowy RFS traktowany jest jako przewóz lotniczy – każdy transport ma m.in. nadany numer rejsu. Regularne połączenie lotnicze all-cargo na trasie Frankfurt – Katowice – Frankfurt będzie usługą premium, która poszerzy już dostępną ofertę Lufthansy Cargo.

„Uruchomienie regularnego połączenia cargo między Frankfurtem a Katowicami to dla nas nie tylko kolejny krok w rozwoju sieci operacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej, ale przede wszystkim odpowiedź na rosnące potrzeby przemysłu w regionie. Szybki i niezawodny transport lotniczy to dziś kluczowy element łańcuchów dostaw, umożliwiający firmom sprawne funkcjonowanie w warunkach globalnej konkurencji. Jesteśmy przekonani, że nowe połączenie będzie realnym wsparciem dla dynamicznie rozwijającego się sektora przemysłowego oraz przyczyni się do budowy długofalowego potencjału gospodarczego Polski” – mówi Wojciech Ryglewicz, dyrektor sprzedaży i obsługi naziemnej Lufthansy Cargo w Europie Centralnej i Wschodniej.

(fot. Piotr Adamczyk)

Ryglewicz dodaje, że: „Współpraca Lufthansy Cargo z Katowice Airport to przykład skutecznego i długofalowego partnerstwa. Jej fundamentem było uruchomienie w 2021 roku bazy RFS, która od początku funkcjonuje wzorowo – także dzięki profesjonalizmowi zespołu lotniska i naszemu partnerowi operacyjnemu, firmie Silver Cargo. Katowice Airport to dziś jedno z kluczowych lotnisk frachtowych w regionie – elastyczne, otwarte na rozwój i doskonale rozumiejące potrzeby nowoczesnej logistyki. Jesteśmy dumni z dotychczasowej współpracy i przekonani, że przed nami kolejne wspólne, ambitne projekty”.

„Rozpoczęcie przez Lufthansę Cargo regularnych lotów na trasie Frankfurt – Katowice – Frankfurt, to ważny moment w rozwoju obszaru cargo na katowickim lotnisku. Katowice Airport zostało pierwszym polskim lotniskiem, z którego Lufthansa Cargo rozpoczęła regularne loty towarowe, co bez wątpienia podkreśla znaczenie naszego portu w segmencie frachtu lotniczego w Europie Środkowej. Inauguracja tej trasy to efekt naszej bardzo dobrej, wieloletniej i konsekwentnej współpracy z zespołem Lufthansy Cargo, za którą chciałbym serdecznie podziękować. Jednocześnie wierzę, że przed nami kolejne ciekawe projekty” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony