Lotnisko Chopina: Kiedy ILS najwyższej kategorii?

Lotnisko Chopina w Warszawie

Mgła sparaliżowała na kilkadziesiąt minut stołeczne Lotnisko Chopina. Mimo, iż port dysponuje systemem ILS kategorii II, okazał się on niewystarczający w dzisiejszych warunkach. Odwołano loty z Wiednia, Wenecji i Gdańska. (…)

Każdego roku przez ponad 100 godzin mgła utrudnia pracę na Lotnisku Chopina. ILS jest systemem wspomagania nawigacyjnego, który umożliwia pilotom lądować w warunkach ograniczonej widoczności. System ten ma trzy kategorie. Większość polskich lotnisk posiada ILS najniższej kategorii, ale są lotniska jak Zielona Góra, który tego systemu nie mają w ogóle. Lotnisko Chopina jest jedynym portem w Polsce, który posiada system ILS II kategorii. Umożliwia ona wykonywanie operacji lotniczych w sytuacji, gdy podstawa chmur jest na wysokości 30 metrów, a widzialność nie przekracza 400 metrów. ILS III kategorii umożliwia lądowanie praktycznie przy zerowej widzialności. 

W maju bieżącego roku wykonano wykonawcę opracowania koncepcji i studium wykonalności wdrożenia na Lotnisku Chopina operacji precyzyjnego podejścia i lądowania w warunkach ograniczonej widzialności w III kat. ICAO oraz operacji startów w warunkach ograniczonej widzialności. Zadaniem zajmie się Ove Arup International Limited, które przygotuje dokumenty za 958 000 zł. (...)

Powyżej opublikowaliśmy fragment tekst, artykuł w całości preczytasz na portalu rynekinfrastruktury.pl

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus