Przejdź do treści
EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w bazie w Koszalinie (fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe)
Źródło artykułu

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało działalność HEMS w Koszalinie

W tym roku załogi z sezonowej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Koszalinie pobiły rekord, jeśli chodzi o liczbę zrealizowanych misji. Od 1 czerwca do 5 września śmigłowiec był wzywany aż 197 razy.

W ciągu minionych trzech miesięcy 161 pacjentom udzielono pomocy medycznej. 107 z nich było transportowanych do szpitali na pokładzie śmigłowca. 100 wezwań to loty do nagłych zdarzeń, 82 do zachorowań, a 15 to transporty międzyszpitalne.

W porównaniu z rokiem 2022 nie zmieniły się powody wezwań. Załoga HEMS najczęściej była wzywana do osób, które doznały udaru (35 misji) oraz tych, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia (22). 29 razy śmigłowiec startował na pomoc poszkodowanym, którzy ucierpieli w wypadkach komunikacyjnych. Dyspozytorzy wykorzystywali też powietrzną karetkę do wezwań do osób po upadku z wysokości (8), z zawałem mięśnia sercowego (7), czy po oparzeniu (6).

W tym roku koszalińska załoga spędziła w powietrzu 153 godziny.

W 2024 roku baza HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Koszalinie nadal będzie miała charakter bazy sezonowej, jednak trwają już prace związane z budową stałej bazy na terenie byłej strzelnicy wojskowej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony