„Lotnicze historie” do nabycia w sklepie dlapilota.pl

Lotnicze historie

„Lotnicze historie. Wydanie II” Ludwika Miśka to „urocza książka, klasyczne czytadło". Jej autorem jest człowiek zakochany w lotnictwie od najmłodszych lat. Książka rozpoczyna się opisem lotniczych wydarzeń wojennych z jakimi zetknął się autor, podczas okupacji - żołnierz Armii Krajowej. Po wojnie pracował jako konstruktor mostów. Ale jego romantyczną pasją było szybownictwo. W tej podniebnej przygodzie życia ambitnie rywalizował z najlepszymi. Przez wiele lat należał do czołówki sportowych szybowników. Był członkiem kadry narodowej, rekordzistą Polski i świata! Znał bardzo wielu lotników, nie tylko szybowników, i przyjaźnił się z nimi. Wiele widział i przeżył, i na szczęście opisał. W książce znajdujemy szczegóły licznych wydarzeń lotniczych, także mało znanych, opisy emocji sportowych i przygód towarzyszących lataniu. Ujmuje żywa, osobista narracja bardzo dobrego pilota i obserwatora życia oraz przyzwoity warsztat historyka-amatora. Książkę wspiera rekordowa liczba 334 (!) zdjęć lotników oraz różnego rodzaju dokumentów. Zachęcając do lektury książki, zacytujmy jej fragmencik:

"Tylko nielicznym szczęśliwcom spełniają się ich dziecięce marzenia o lataniu. Mnie też się one spełniły i okazało się, że w rzeczywistości może znacznie przerosnąć wyobrażenia. Przykładem tego, bez wątpliwości, jest piękno sportowego latania na szybowcach. Uprawiając ten sport od prawie 60 lat, stałem się od latania jakby uzależniony, gdyż jest w tej pasji nie tylko piękno, a także jakaś narkotyczna siła.
Polecam niezwykłe Lotnicze historie skrzydlatego romantyka Ludwika Miśka.”
(hek) Skrzydlata Polska 7/2005

„Lotnicze historie” to autobiograficzna książka Ludwika Miśka. Autor (rocznik 1926) jest ciągle czynnym pilotem szybowcowym Aeroklubu Poznańskiego, posiadaczem 21. w Polsce i 47. na świecie Diamentowej Odznaki Szybowcowej. Uczestnik I Szybowcowych MP (1952 r.), zwycięzca drugiej edycji CZS im. Ryszarda Bitnera (1955 r.), pobił 3 szybowcowe rekordy Polski. 6 lipca 1959 r. na szybowcu Jaskółka SP-1328 ustanowił szybowcowy rekord świata w kategorii szybowców jednomiejscowych w konkurencji odległości przelotu docelowo-powrotnego na trasie Kobylnica-Olsztyn-Kobylnica o długości 533.6 km. Książka liczy 423 stron i 334 zdjęcia, tabele i ilustracje. Pierwsza część zawiera wojenne wspomnienia Autora. Druga poświęcona jest szybownictwu, jego powojennej pasji. Ludwik Misiek opisuje uszkodzenie swojego szybowca przez trafienie piorunem w chmurze burzowej podczas konkurencji, w której zginął Ryszard Bitner. Przedstawia potajemne naprawienie szybowca na bazie dwóch innych po uszkodzeniu w konkursie lądowania „na desce” oraz historię ostatnich lotów unikatowego szybowca Mü-13 Atalante. Opis diamentowego przewyższenia w Cb pozwala na uzmysłowienie sobie odwagi ówczesnych pilotów i niebezpieczeństw związanych z wykonywanymi lotami. L. Misiek ukazuje trudy przygotowań przed ustanowieniem rekordu, a także walkę z naturą i własnymi słabościami na trasach diamentowych i rekordowych przelotów, a opis lotu, który przyniósł Autorowi rekord świata stanowi treść osobnego rozdziału. Książka oparta na faktach pozwala docenić odwagę i samozaparcie pilotów w czasach, gdy latanie było naprawdę romantyczną, wymagającą wyrzeczeń, przygodą. Jest ciekawą i wciągającą lekturą dla każdego pilota szybowcowego, a także dla osób, które interesują się tym sportem.
Radosław Górzeński, Przegląd Lotniczy A.R. 6/2005

Serdecznie zapraszamy do nabycia tej szczególnej lektury w sklepie dlapilota.pl

Źródło: sklep.dlapilota.pl
comments powered by Disqus

Komentarze

Treść książki jest ok. Ale ta zupełnie nie przystająca do treści okładka... tam powinien być szybowiec. Wydawco, litości!