Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnicy świętują

Nowoczesne lotnictwo to jeden z najważniejszych elementów gwarancji bezpieczeństwa państwa – mówił wiceminister obrony Maciej Jankowski podczas apelu z okazji Święta Lotnictwa. Główne uroczystości zorganizowano w Warszawie przed Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939 – 1945. Obchody uświetnił przelot Iskier.

Wiceminister Maciej Jankowski przypomniał o transformacji, jaką przeszły w ostatnich latach polskie siły powietrzne. – Teraz priorytetem jest doskonalenie zdolności do działań obronnych oraz dalsza modernizacja techniczna – mówił wiceszef MON.

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pilot Lech Majewski mówił o nowym sprzęcie kupowanym dla wojskowego lotnictwa: samolotach szkolenia zaawansowanego, śmigłowcach, symulatorach, bezzałogowych statkach powietrznych, stacjach radiolokacyjnych i nowoczesnym uzbrojeniu dla samolotów F-16. – Powodów do satysfakcji dostarcza również systematyczne unowocześnianie infrastruktury baz lotniczych w Powidzu, Dęblinie, Warszawie oraz Krakowie – dodał dowódca. Generał podkreślał też, że polscy lotnicy są coraz lepiej wyszkoleni, a nasi sojusznicy uważają ich „za cennych partnerów”.

Uroczystość na Polach Mokotowskich uświetnił przelot siedmiu samolotów TS-11 Iskra z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, które położyły na niebie biało-czerwoną flagę. Z okazji święta najlepszym lotnikom wręczono odznaczenia i wyróżnienia przyznane przez ministra obrony Tomasza Siemoniaka i dowódcę generalnego gen. Majewskiego.

Przed apelem w Katedrze Polowej WP odprawiono mszę w intencji lotników. W jej trakcie odbył się symboliczny pogrzeb przedwojennych generałów-lotników: Ludomiła Rayjskiego, dowódcy lotnictwa w latach 1926–1939, Mateusza Iłżyckiego, w czasie II wojny Inspektora Polskich Sił Powietrznych i Stanisława Ujejskiego, zastępcy dowódcy PSP podczas wojny. Oficerowie zmarli na emigracji, a ich prochy zostały sprowadzone do Polski na początku lat 90-tych. W czasie mszy urny złożono w kolumbarium Katedry Polowej WP.

W uroczystości wzięli udział dowódcy jednostek lotniczych z całego kraju, weterani lotnictwa i zaproszeni goście.

Wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego i przemysłu lotniczego obchodzone jest w rocznicę słynnego zwycięstwa w 1932 roku w międzynarodowych zawodach lotniczych kpt. pil. Franciszka Żwirko i inż. pil. Stanisława Wigury. Podczas międzynarodowych zawodów „Challenge 1932” na polskim samolocie RWD-6 pokonali oni w Berlinie 43 załogi z sześciu państw.

Anna Dąbrowska
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony