Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo potrzebuje ludzi. PPL, CPK i PAA budują zaplecze kadr dla przyszłości branży

Centralny Port Komunikacyjny, Polskie Porty Lotnicze oraz Polish Airports Academy podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kompetencji i podnoszenia kwalifikacji w branży lotniczej. Inicjatywa koncentruje się na wspólnym projektowaniu systemu kształcenia, rekrutowaniu i przygotowaniu kadr, które będą gotowe obsłużyć najbardziej ambitne przedsięwzięcie infrastrukturalne w historii polskiego lotnictwa – Centralny Port Komunikacyjny.

Jednym z najważniejszych aspektów planowanej współpracy jest wsparcie w zakresie rekrutacji przyszłych pracowników CPK, jakie Polish Airports Academy zapewni firmie budującej nowe centralne lotnisko dla Polski. Partnerzy planują też realizację projektów edukacyjnych i badawczo-rozwojowych, organizację szkoleń oraz współpracę z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami naukowymi i branżowymi. Polish Airports Academy – spółka z grupy PPL – będzie odpowiadać za wdrażanie nowoczesnych technologii w edukacji oraz projektowanie programów szkoleniowych zgodnych z oczekiwaniami CPK i europejskiego rynku lotniczego.

Podpisane porozumienie ma charakter strategiczny – stanowi element budowy długofalowego systemu kompetencji, który ma zapewnić sprawne funkcjonowanie CPK od pierwszego dnia operacji.

Zależy nam, by wspólna praca z PPL i PAA przyniosła konkretne rezultaty – programy kształcenia, które zapewnią Polsce kadry zdolne do obsługi najnowocześniejszego lotniska przesiadkowego w Europie. CPK to projekt, który wymaga nie tylko nowoczesnej infrastruktury, ale przede wszystkim ludzi odpowiednio przygotowanych do pracy w branży lotniczej w przyszłości – powiedział dr Filip Czernicki, prezes zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Podpisane porozumienie to nie tylko odpowiedź na potrzeby nowego portu lotniczego, ale także impuls dla rozwoju całej krajowej sieci lotnisk. Wspólna inicjatywa ma być narzędziem do podnoszenia standardów i jakości kształcenia w całym sektorze.

Na zdjęciu od lewej: Marcin Danił, Członek Zarządu ds. Finansowo-Handlowych; Adam Sanocki, Członek Zarządu ds. Strategii i Marketingu; Dr Filip Czernicki, Prezes CPK; Artur Burak, Prezes PAA.

Musimy myśleć o kapitale ludzkim jako o kluczowym elemencie bezpieczeństwa i konkurencyjności całego sektora. Nie zbudujemy nowoczesnego lotnictwa bez nowoczesnego zaplecza kompetencji – mówi Adam Sanocki, członek zarządu Polskich Portów Lotniczych ds. strategii i marketingu. – Wspierając rozwój kadr dla CPK i  całego polskiego lotnictwa, inwestujemy nie tylko w ludzi, ale w przyszłość europejskiej mobilności. To od jakości liderów, techników i specjalistów zależy, czy Polska będzie nie tylko miejscem tranzytu, ale centrum lotniczych decyzji i innowacji – dodał.

Polish Airports Academy jako partner projektu odegra kluczową rolę w przełożeniu założeń porozumienia na konkretne działania – rekrutacje, kursy, programy i warsztaty. Dzięki istniejącej bazie szkoleniowej i wieloletniemu doświadczeniu, spółka będzie łączyć potrzeby rynku z praktycznym podejściem do rozwoju kompetencji.

Skala potrzeb kadrowych rośnie, dlatego od razu po podpisaniu porozumienia rozpoczynamy wspólne działania. Naszym celem jest wyszukiwanie osób o właściwych predyspozycjach i kształcenie specjalistów gotowych do pracy w nowoczesnym, międzynarodowym środowisku – podsumował Artur Burak, prezes Polish Airports Academy.

Zgodnie z danymi ACI Europe, branża lotniskowa w Polsce generuje około 500 tysięcy miejsc pracy, co czyni ją jednym z najważniejszych sektorów wpływających na rynek pracy, rozwój regionów i przyszłość mobilności. W perspektywie budowy CPK i modernizacji infrastruktury regionalnych portów lotniczych, kompetencje będą decydować o sile i odporności całego systemu lotniczego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony