Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo – Numer Specjalny 23 już w sprzedaży

Wydawnictwo MagnumX przygotowało dla sympatyków lotnictwa Numer Specjalny 23 "Lotnictwa", który dostępny jest już w salonach prasowych.

W Numerze Specjalnym 23 polecamy:

Ukraińskie Su-24 – cierń w rosyjskim oku
Su-24M to najpotężniejszy samolot uderzeniowy w Sił Powietrznych Siłach Zbrojnych Ukrainy. Mając to na uwadze, jest oczywiste, że ukraińskie Su-24 znajdują się wysoko na liście głównych celów rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych. Mimo podejmowania przez siły rosyjskie licznych prób zniszczenia floty ukraińskich Su-24 w ciągu półtora roku wojny, 7. Brygada Lotnictwa Taktycznego przetrwała i do dziś zadaje najeźdźcom dotkliwe ciosy.

Tupolew Tu-95 – monografia
Tu-95 powstał w latach 50. ubiegłego wieku jako samolot bombowy do wykonywania uderzeń jądrowych na cele o znaczeniu strategicznym i operacyjnym. Od czasu powstania wersji przystosowanych do przenoszenia pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, w tym manewrujących, stał się trzonem radzieckich sił odstraszania jądrowego. Wprowadzone jeszcze w czasach ZSRR nosiciele rakiet w wersji Tu-95MS obecnie znajdują się w rosyjskim arsenale. Samoloty te debiutowały bojowo w 2015 roku przeciwko syryjskim ugrupowaniom rebelianckim. Obecnie są intensywnie używane w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę trwającej od lutego 2022 roku.

„Krokodyle” nad Afganistanem. Śmigłowce szturmowe Mi-24 w wojnie afgańskiej 1979–1989
Śmigłowiec Mi-24 stał się symbolem radzieckiej interwencji w Afganistanie. Maszyny te były aktywnie wykorzystywane od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Ze względu na charakterystyczną drapieżną sylwetkę zyskały wśród radzieckich żołnierzy przydomek „krokodyl”. Mudżahedini nazywali je zaś „szatan-arba” (pol.: rydwan szatana).

Luftwaffe w „krainie 1000 i jednej nocy”
Jedną z najbardziej zdumiewających operacji Luftwaffe w czasie drugiej wojny światowej było wsparcie antybrytyjskiej rebelii w odległym Iraku. Komponent lotniczy wysłany w maju 1941 roku składał się z samolotów niszczycielskich Bf 110 z pułku ZG 76 i bombowców He 111 z pułku KG 4, a wspierany był przez samoloty transportowe Ju 52/3m oraz czterosilnikowe Ju 90.

Boeing B-29 Superfortress – monografia
Boeing B-29 Superfortress był najbardziej zaawansowanym technicznie, a przez to najbardziej skomplikowanym samolotem skonstruowanym i produkowanym podczas drugiej wojny światowej. Był pierwszym w świecie bombowcem strategicznym nowej generacji, wyposażonym w ciśnieniowe kabiny i zdalnie sterowane wieżyczki strzeleckie z centralnym systemem kierowania ogniem oraz zdolnym do przenoszenia bomby jądrowej. Jego skonstruowanie i wdrożenie do produkcji seryjnej było szczytowym osiągnięciem amerykańskiego przemysłu lotniczego podczas drugiej wojny światowej.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem Numeru Specjalnego 23 "Lotnictwa" na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony