Lotnictwo Aviation International 12/2019 już w sprzedaży

Lotnictwo Aviation International 12/2019

Lotnictwo Aviation International 12/2019 już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W grudniowym numerze Lotnictwo Aviation International polecamy:

Trzeci filar Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. – Łukasz Pacholski
Obok działalności w sektorze przemysłu obronnego i świadczenia usług obejmujących obsługi wojskowych samolotów i prace przy bezzałogowych systemach latających, trzecim filarem działalności Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy jest rynek lotnictwa cywilnego. W tym segmencie, druga połowa upływającego roku, pokazuje jak szybko można odnieść sukces rynkowy.

Siły Powietrzne Australii. Realna siła na południowym Pacyfiku – Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Królewskie Australijskie Siły Powietrzne (Royal Australian Air Force, RAAF), które będą niedługo obchodzić setną rocznicę istnienia, stanowią istotny składnik struktury bezpieczeństwa na obszarze południowego Pacyfiku. Specyfika obrony tego kraju, jedynego na świecie, który zajmuje cały kontynent, wymaga wieloaspektowej i systematycznej analizy zagrożeń w dobie dynamicznie zmieniającego się międzynarodowego środowiska bezpieczeństwa oraz umiejętnego rozmieszczenia sił i środków dla zoptymalizowania zdolności obronnych.

F/A‑18 Super Hornet w Stanach Zjednoczonych i na świecie – Paweł Henski
Osiemnaście lat temu pokładowe, wielozadaniowe samoloty F/A-18 Super Hornet zaczęły wchodzić do wyposażenia dywizjonów marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Z powodzeniem zastąpiły "klasyczne" myśliwce typu F/A-18 Hornet. Pomimo takiego samego oznaczenia, Super Hornet nie stanowił jedynie "rozwojowej" wersji Horneta, chociaż przypomina go zewnętrznie. Jest to zbudowany praktycznie od podstaw nowoczesny myśliwiec, dzięki któremu w ostatnich dwóch dekadach amerykańskie lotnictwo pokładowe zachowało wysokie możliwości bojowe. Obecnie plany US Navy zakładają, że samoloty Super Hornet w najnowszej wersji – Block III – pozostaną w służbie do połowy XXI wieku.

F‑35C Lightning II. Pokładowy samolot myśliwski nowej generacji – Leszek A. Wieliczko
Lotniskowce są jednym z kluczowych elementów potencjału militarnego Stanów Zjednoczonych. Lotnictwo pokładowe umożliwia projekcję siły w niemal dowolnym rejonie świata. Najnowszym amerykańskim samolotem pokładowym jest wielozadaniowy myśliwiec piątej generacji Lockheed Martin F-35C Lightning II. Jest to pierwszy w świecie (i jak dotąd jedyny) naddźwiękowy samolot bojowy o cechach utrudnionej wykrywalności (stealth) przeznaczony do służby na pokładach lotniskowców. Obecnie samoloty F-35C Lightning II produkowane są na potrzeby lotnictwa US Navy i US Marine Corps.

Flota linii lotniczych 2019 – Jerzy Liwiński
W liniach lotniczych na świecie użytkowanych jest 29,8 tys. samolotów komunikacyjnych. Posiadają jednorazową zdolność przewozową 4 mln pasażerów i 100 tys. ton ładunków. Najpopularniejszymi są Airbusy serii A320 (7913 szt.), Boeingi 737, Boeingi 777 i Airbusy A330, a wśród maszyn regionalnych: Embraery E-Jets (1417) oraz turbośmigłowe ATR 42 i 72 oraz Bombardiery Dash 80. Największymi flotami dysponują: American Airlines (940), Delta Air Lines (909), United Airlines i Southwest Airlines. Europejskie linie lotnicze użytkują 7350 samolotów, z tego najwięcej Airbusów A320 i ATR 72.

Śmigłowiec bojowy Kamow K‑52 Aligator – Piotr Butowski
W latach 1980. dwa śmigłowce współzawodniczyły o zamówienie Ministerstwa Obrony ZSRR na nowy śmigłowiec bojowy, następcę Mi-24. Formalnie zwycięstwo przyznano Ka-50 (W-80, Izdielije 800) biura konstrukcyjnego Nikołaja Kamowa, którego pierwszy prototyp oderwał się od ziemi 17 czerwca 1982 r.; potem był Nikołaj Biezdietnow. 14 grudnia 1987 r. komisja rządowa zadecydowała kontynuować prace nad Ka-50 i następnie uruchomić jego produkcję w zakładzie w Arsienjewie; ten zakład produkował śmigłowce Mi-24 dla ZSRR. Jednocześnie polecono kontynuować rozwój Mi-28 z przeznaczeniem na eksport, z planowaną produkcją w Rostowie nad Donem, który robił wtedy eksportowe wersje Mi-24.

AXALP 2019: ćwiczenia połączone z pokazami lotniczymi w Szwajcarskich Alpach – Wojciech Mazurkiewicz
Drugi tydzień października jest dla wielu entuzjastów fotografii lotniczej tygodniem wyczekiwanym przez cały rok. Jak co roku odbywają się w tym terminie ćwiczenia strzeleckie połączone z pokazami lotniczymi Szwajcarskich Sił Powietrznych – AXALP Ebenfluh. W górskiej scenerii, między szczytami Axalphorn (2321 m n.p.m.) i Wildgärst (2891 m n.p.m.) piloci szkolą swoje umiejętności strzeleckie z użyciem ostrej amunicji na różnych celach ustawionych na skalistych ścianach Alp Szwajcarskich.

Aleksiej Leonow: legenda kosmonautyki nie żyje – Waldemar Zwierzchlejski
Jest 11 października 2019 r. Kanał telewizyjny NASA relacjonuje rozpoczętą o 11:38 EVA-56. Pod akronimem tym kryje się pięćdziesiąte szóste amerykańskie wyjście z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci Andrew Morgan i Christina Koch mają wymienić kolejną porcję przestarzałych baterii stacji na nowe. To rutynowa operacja, jeśli komuś chce się jeszcze liczyć, 409 w historii astronautyki. Nieoczekiwanie kwadrans po jej rozpoczęciu transmisja zostaje przerwana, by podać przekazaną przed chwilą przez Roskosmos smutną wiadomość. O 9:40 zmarł Aleksiej Leonow, pierwszy w historii człowiek, który opuścił wnętrze statku kosmicznego. Kosmonauta-legenda, pionier załogowej astronautyki, człowiek o niezwykłym życiorysie…

PBY Catalina w służbie amerykańskich sił morskich na Pacyfiku (część I) – Tomasz Szlagor
Consolidated PBY Catalina, postrach U‑Bootów na Atlantyku i M. Śródziemnym, także na Pacyfiku oddała aliantom nieocenione usługi. Operując na obszarze od Alaski aż po Australię, Cataliny były nie tylko „oczami floty” i ratunkiem dla tysięcy rozbitków, ale prowadziły mało znane działania ofensywne przeciwko okrętom, bazom i morskim szlakom komunikacyjnym przeciwnika.

A oprócz tego:
• Aktualności wojskowe – Piotr Butowski, Paweł Henski
• Aktualności z kosmosu – Waldemar Zwierzchlejski
• Aktualności cywilne – Paweł Bondaryk
• Wympieł pokazuje produkcję – Piotr Butowski

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Lotnictwo Aviation International" na stronie: www.zbiam.pl

Źródło: zbiam.pl
comments powered by Disqus