List intencyjny w sprawie lotnisk

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie lotnisk (fot. UM Białystok/Marcin Jakowiak)

Marszałek Województwa Podlaskiego oraz prezydenci Białegostoku i Suwałk podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie lotnisk lokalnych w dwóch miastach.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisali w poniedziałek (9 stycznia) list intencyjny. Wyrazili tym samym wolę współpracy na rzecz podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej oraz zewnętrznej dostępności transportowej województwa podlaskiego, a w szczególności budowy lotnisk lokalnych w Białymstoku i Suwałkach.

Konieczność wzmocnienia atrakcyjności gospodarczej naszego regionu wymaga podniesienia dostępności komunikacyjnej. Władze Województwa Podlaskiego zadeklarowały wolę zabezpieczenia w planie budżetowym województwa na rok 2018 kwot niezbędnych do wsparcia budowy lotnisk w Białymstoku oraz w Suwałkach.

Do prac nad lotniskiem lokalnym przystąpiliśmy niezwłocznie po tym, kiedy się okazało, że lotniska regionalnego w perspektywie finansowej 2007-2013 nie będzie. Dokładnie dwa lata temu podpisaliśmy list intencyjny z Aeroklubem Podlaskim i od tamtego czasu trwają cały czas prace – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


(fot. UM Białystok/Marcin Jakowiak)

Inwestycja na Krywlanach powinna zostać zakończona do końca 2018 roku. W Białymstoku powstanie lotnisko publiczne o ograniczonej certyfikacji. Pas startowy będzie miał długość 1350 m. Będą tam mogły lądować samoloty przewożące do 50 osób. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia to ponad 30 mln zł.

Kamila Busłowska


Przeczytaj również:
Podlascy przedsiębiorcy za budową regionalnego lotniska

Źródło: UM Białystok
comments powered by Disqus