Lądowisko dla śmigłowców w Ostrowcu Świętokrzyskim dzięki RFIL

Lądowisko na ZOZ w Ostrowcu Św. fot. Radio Kielce

Budowa lądowiska dla śmigłowców ratowniczych, wkład własny do projektu rewitalizacji miasta, inwestycje w kanalizację i wodociągi - to niektóre pomysły opatowskich i ostrowieckich samorządów na zagospodarowanie pieniędzy z 3. edycji Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

W powiecie ostrowieckim najwięcej, bo 5 mln złotych otrzymało starostwo. Pieniądze pozwolą na sfinansowanie budowy lądowiska na dachu szpitala. Jak mówi senator Jarosław Rusiecki z PiS, o pomoc w pozyskaniu środków starostwo zwróciło się do niego i posła Andrzeja Kryja. Wsparli tę inwestycję, ponieważ w dużym stopniu zabezpieczy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu ostrowieckiego.

- 5 mln złotych, a więc pełna kwota do sfinansowania tego przedsięwzięcia, czyli budowy lądowiska z urządzeniami towarzyszącymi. Wzmocni to szpital ostrowiecki i da mu pełną szansę na funkcjonowanie SOR-u - mówi parlamentarzysta.

Jak informowaliśmy, starostwo z własnego budżetu przekazało szpitalowi 4,7 mln zł na wykonanie tej inwestycji. Prace rozpoczną się tuż po świętach. Senator zaznacza, że pieniądze z budżetu, starostwo będzie mogło przeznaczyć choćby na remonty i modernizacje dróg.

Z kolei 2,25 mln złotych uzyskała gmina Bałtów. Wójt Hubert Żądło mówi, że przy 10-milionowym zadłużeniu gminy przez poprzedników, te pieniądze są krokiem milowym dla samorządu. Pozwolą na wykonanie drugiego etapu kanalizacji w miejscowości Okół.

- Będzie to 15 km kanalizacji, podłączymy ok. 200 gospodarstw. Jest to milowy skok cywilizacyjny dla gminy. Bez tych pieniędzy nie byłoby możliwe wykonanie tego zadania w całości w tej kadencji - podkreśla włodarz gminy Bałtów.

3,2 mln złotych otrzymała gmina Opatów. Burmistrz Grzegorz Gajewski podkreśla, że fundusze będą stanowiły wkład własny gminy do wykonania rewitalizacji. Pozyskana kwota stanowi potężny zastrzyk dla samorządu.

- W ramach rewitalizacji wyremontujemy rynek, wybudujemy basen, odnowimy skwer Gombrowicza oraz stworzymy Europejskie Centrum Templariuszy, w budynku po dawnym więzieniu - wylicza Grzegorz Gajewski.

Dodaje, że wkład własny gminy wynosi ok. 4 mln złotych, więc rządowe dofinansowanie pokryje w większości ten wydatek, choć burmistrz zaznacza, że prawdziwe kwoty poznamy po przetargach, a te rozpoczną się już w tym roku.

W powiecie opatowskim pieniądze z RFIL pozyskały również: gmina Lipnik - 2,5 mln złotych, gmina Sadowie 900 tys. złotych, gmina Wojciechowice - 200 tys. złotych, gmina Tarłów - 500 tys. złotych.

Źródło: Radio Kielce
comments powered by Disqus