Przejdź do treści
ULC
Źródło artykułu

Konsultacje ULC w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze

Na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w zakładce prawo/projekty/krajowe/w konsultacjach, został umieszczony projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków.

Projekt powyższego rozporządzenia znajduje się w wykazie prac legislacyjnych Ministra Infrastruktury i Rozwoju pod pozycją 434.

Jak uzasadnia ULC, przedłożona nowelizacja wynika z potrzeby wprowadzenia zmian w zakresie dotyczącym modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych.

Bezzałogowe statki powietrzne kojarzone są często bowiem jedynie z zastosowaniami wojskowymi. Nie ulega jednak wątpliwości, że wykorzystanie tego rodzaju maszyn w celach cywilnych stało się już faktem. Spektrum takich zastosowań jest bardzo duże i zróżnicowane. Obejmuje wiele dziedzin gospodarki, włączając w to szeroko pojęte usługi lub prace lotnicze takie jak fotografia czy filmowanie, loty fotogrametryczne, patrolowanie granic, lasów, jezior, wód terytorialnych, dróg i autostrad, koordynacja i wsparcie akcji ratunkowych czy też dokumentowanie strat po klęskach żywiołowych. Bezzałogowe statki powietrzne znakomicie sprawdzają się również w roli platform do badania skażenia atmosfery, stanu upraw, rurociągów lub linii energetycznych. Są w stanie wykonywać prace lotnicze w miejscach niedostępnych lub zbyt niebezpiecznych dla tradycyjnych, załogowych statków powietrznych. Koszty ich zakupu i użytkowania są często nieporównywalnie niższe, a eksploatacja znacznie prostsza i bezpieczniejsza.

Gwałtowny postęp technologiczny w tym obszarze sprawił, że obowiązujące w chwili obecnej rozporządzenie i regulacje z niego wynikające nie są adekwatne do wykorzystywanego obecnie sprzętu bezzałogowego zarówno stosowanego amatorsko, jak i w sposób profesjonalny.

Celem nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wykonywania lotów rekreacyjnych lub sportowych oraz świadczenia usług z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, co przełoży się w sposób bezpośredni na podniesienie bezpieczeństwa wykonywanych operacji i to zarówno dla innych użytkowników przestrzeni powietrznej, jak i osób znajdujących się na ziemi.

Uzasadnienie, pełny tekst nowego rozporządzenia oraz ocena skutków jego wprowadzenia dostępne są tutaj.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony