Konsultacje społeczne w Porcie Lotniczym Bydgoszcz
Władze Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. prowadzą wyprzedzające w stosunku do procedur administracyjnych konsultacje społeczne, informując wszystkich zainteresowanych, szczególnie mieszkańców dzielnic w rejonie lotniska, o planowanej inwestycji, w tym o jej wpływie na środowisko.
Rozbudowa Lotniska Bydgoszcz-Szwederowo jest jedyną w województwie Kujawsko-Pomorskim inwestycją z zakresu rozwoju infrastruktury lotniczej realizowaną przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej. Realizowana będzie przez Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego w ramach „Zintegrowanego Projektu inwestycyjnego rozwoju funkcji Portu Lotniczego w Bydgoszczy w ramach węzła komunikacyjnego aglomeracji bydgosko-toruńskiej". Rozwój lotniska cywilnego w Bydgoszczy będzie miał istotny wpływ na ożywienie gospodarcze w skali regionu i kraju.
Planowana inwestycja jest zlokalizowana w południowo-zachodniej części miasta Bydgoszczy i częściowo w gminie Białe Błota, na terenie istniejącego Lotniska Bydgoszcz-Szwederowo. Inwestycja obejmuje przede wszystkim rozbudowę istniejącej infrastruktury lotniskowej, głównie drogi startowej i dróg kołowania, terminala obsługi pasażerów, infrastruktury do obsługi statków powietrznych, ale wiąże się także z realizacją inwestycji towarzyszących np. naziemnej pomocy nawigacyjnej dla statków powietrznych, przystanku/stacji linii kolejowej, zaopatrzenia w media.
Przebudowa i rozbudowa Lotniska Bydgoszcz-Szwederowo, planowana do realizacji w latach 2010 - 2015, została podzielona na następujące podetapy:
obecnie realizowany; obejmuje zakupy sprzętu do pionu technicznego m.in. pojazdów do obsługi lotniska,
obejmuje: przebudowę drogi startowej oraz 50-metrowych dróg kołowania DK A i DK B wraz z odwodnieniem i oświetleniem drogi startowej, zmianę położenia systemu ILS,
przebudowę pozostałych dróg kołowania wraz z oświetleniem i odwodnieniem, przebudowę i rozbudowę płyt postojowych, budowę nowej płyty postojowej, budowę płyty do odladzania samolotów, przebudowę terminala, utwardzenie dróg wzdłuż płotu,
pozostałe zadania (rozbudowa budynku Terminala VIP, budowa drogi awaryjnej, przebudowa „Domku Pilota", przebudowa Wojskowego Portu Lotniczego - zmiana lokalizacji wieży kontroli ruchu lotniczego).
Lotnisko Bydgoszcz-Szwederowo jest położone na południowy-zachód od centrum miasta, częściowo na terenie gminy Białe Błota. Główną drogą dojazdową do lotniska jest ul. Szubińska (w ciągu drogi krajowej). Na północ od lotniska znajdują się głównie osiedla mieszkaniowe oraz ogrody działkowe, na wschodzie zabudowa usługowo-przemysłowa oraz zabudowa mieszkaniowa, natomiast od południa i zachodu są to tereny leśne, a dalej na zachód miejscowości Trzciniec i Białe Błota. Wokół miasta znajdują się obszary chronionego krajobrazu, natomiast doliny: Noteci - na zachodzie i Wisły na wschodzie, są objęte ochroną jako obszary Natura 2000. Obszary chronione są elementem sieci korytarzy ekologicznych.
Korzyści związane z funkcjonowaniem Lotniska Bydgoszcz-Szwederowo
Podstawowe zadania i korzyści związane z realizacją rozbudowy Lotniska Bydgoszcz-Szwederowo to:
realizacja istotnego elementu docelowego układu komunikacyjnego w regionie Kujawsko-Pomorskim - węzła komunikacyjnego aglomeracji bydgosko-toruńskiej,
docelowa możliwość obsługi ponad 600 tys. pasażerów rocznie przy około 10 tys. operacji lotniczych - czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecnie,
poprawa dostępności innych ośrodków regionalnych w kraju, a także zapewnienie nowych połączeń międzynarodowych,
przyciągnięcia innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych,
rozwój biznesu, nauki i kultury,
zwiększenia dostępności turystycznej regionu.
Konsultacje społeczne
Władze Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. prowadzą wyprzedzające w stosunku do procedur administracyjnych konsultacje społeczne, informując wszystkich zainteresowanych, szczególnie mieszkańców dzielnic w rejonie lotniska, o planowanej inwestycji, w tym o jej wpływie na środowisko. Szczegółowe informacje o planowanym przedsięwzięciu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. - www.plb.pl.
Celem ankiety jest uzyskanie informacji o problemach, jakimi należy zająć się w opracowywanym obecnie raporcie o oddziaływaniu na środowisko planowanej rozbudowy Lotniska Bydgoszcz-Szwederowo lub, które mogą być wykorzystane przy pracy nad tym raportem.
Wypełnioną ankietę i inne uwagi pisemne można zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie 14 grudnia 2010r. pod adresem:
Monika Mejsner-Hermelin, Koordynator ds. Projektu
Port Lotniczy Bydgoszcz S.A.
Adres do korespondencji: Al. Jana Pawła II 158, 85-151 Bydgoszcz
fax: + 48 52 365 46 19
e-mail: m.mejsner@bzg.aero
Informacje, wnioski i zastrzeżenia zgłoszone przez zainteresowanych mieszkańców w procesie konsultacji społecznych zostaną wykorzystane w raporcie i procesie oceny oddziaływania na środowisko, przygotowania i realizacji inwestycji oraz przez jednostki projektujące i realizujące kolejne etapy przedsięwzięcia.
W ramach obowiązkowej procedury oceny oddziaływania na środowisko przeprowadzanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, przed podjęciem ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz wyborem rozwiązań i sposobów realizacji rozbudowy Portu Lotniczego Bydgoszcz, prowadzone będą konsultacje społeczne.
Zarząd Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.
Ankietę można pobrać ze strony internetowej Portu Lotniczego Bydgoszcz.
Komentarze