Przejdź do treści
Konferencja służby ASAR w PAŻP (fot. PAŻP)

Konferencja służby ASAR w PAŻP

W dniu 19.03.2019r. w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej miała miejsce kolejna już konferencja zorganizowana przez Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ARCC. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 przedstawicieli służb Zarządzania Kryzysowego oraz Dyspozytorni Medycznych z całej Polski.

Spotkanie miało na celu zacieśnienie współpracy wojewódzkich struktur kryzysowych z ośrodkiem ARCC w PAŻP oraz strukturami służby ASAR (Aeronautical Search and Rescue) w trakcie lotniczych akcji poszukiwawczo ratowniczych. Podkreślono także potrzebę weryfikacji lądowisk przyszpitalnych znajdujących się na terenach poszczególnych województw pod kątem wykorzystania ich przez śmigłowce służby ASAR.

Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na znaczenie możliwości wykorzystania sił i środków służby ASAR w trakcie dużych akcji ratowniczych nie związanych z incydentami lotniczymi. Najlepszym przykładem takiej operacji była koordynowana przez załogę świeżo powstałego ośrodka ARCC akcja pomocy ponad 40 poszkodowanym w wypadku drogowym w rejonie miejscowości Tenczyn na Podkarpaciu. Załoga śmigłowca Mi 8 z 3. Lotniczego Zespołu Poszukiwaczo-Ratowniczego z Krakowa udzieliła pomocy poszkodowanym i innym służbom ratowniczym zabierając na pokład z rejonu wypadku siedmioro poszkodowanych dzieci oraz jedną osobę dorosłą i transportując ich do szpitala im. Rydygiera w Krakowie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego (WCZK), Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON, Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), Dyspozytorni Medycznych (DM), Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR), Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR), Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), Komendy Głównej Policji (KGP), Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP) oraz personel Cywilno – Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), w tym wojskowych podośrodków z Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego (COP-DKP) i Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego (COM-DKM).

Cykliczne spotkania koordynatorów służb ratowniczych pozwalają na poprawę procedur operacyjnych w trakcie akcji. Zarówno organizatorzy konferencji jak i jej uczestnicy wyrazili nadzieję, że spotkania tego typu będą kontynuowane w przyszłości.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony