Komitet ds. zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami
Decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego powołany został Komitet ds. zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami.
Ze względu na zainteresowanie podmiotów i instytucji zaangażowanych w sprawy zagrożeń ze strony zwierząt dla bezpieczeństwa operacji lotniczych, do tej pory (tj. do dnia podpisania decyzji o powołaniu Komitetu) spotkania członków Komitetu odbywały się nieformalnie. W roku 2012 miały miejsce dwa takie spotkania – jedno w siedzibie ULC 26 kwietnia, drugie w listopadzie w Gdańsku, na zaproszenie kierownictwa PL Gdańsk im. L. Wałęsy.
Komitet pełnić będzie rolę opiniodawczą i doradczą. Powołano go w celu monitorowania zagrożeń występujących na lotniskach oraz w ich otoczeniu powodowanych przez zwierzęta, a także wypracowywania i proponowania działań zmierzających do zmniejszania zagrożeń dla operacji lotniczych.
Spotkania Komitetu ułatwią wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy poszczególnymi podmiotami, w kontekście sposobów postępowania z zagrożeniami związanymi ze środowiskiem przyrodniczym.
Komitet będzie również mógł brać czynny udział w proponowaniu i opiniowaniu opracowań, projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów związanych bezpośrednio lub pośrednio z problematyką dotyczącą zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami.
Niezwykle cennym wkładem w profilaktykę bezpieczeństwa powinno być upowszechnianie wyników prac analitycznych, prac przeglądowych, opracowań statystycznych oraz poradników dotyczących kompleksowego zabezpieczenia lotnisk i ich otoczenia przed zagrożeniem powodowanym przez zwierzęta.
W zakresie swoich kompetencji Komitet będzie również współpracował z Komitetami ds. zagrożeń powodowanych przez zwierzęta dla operacji lotniczych państw członkowskich ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) w ramach funkcjonowania WBA (Światowe Zrzeszenie d/s Zderzeń z Ptakami) (dawniej IBSC).
Aktualnie w ramach Komitetu opracowywane są m.in. procedury związane ze zbieraniem i analizą szczątków zwierząt, które zostały znalezione na terenie lotniska lub na statkach powietrznych w efekcie kolizji, ujednoliceniem bazy danych oraz szacowaniem zagrożeń powodowanych kolizjami ze zwierzętami. Ułatwi to zarządzającym postępowanie w tego typu przypadkach Prawidłowe oszacowanie ryzyka kolizji z ptakami i innymi zwierzętami oraz opracowanie efektywnego Planu Kontroli Środowiska są istotnymi elementami zarządzania bezpieczeństwem na lotniskach (zgodnie z zaleceniami Podręcznika ICAO 9137, część 3).
We współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, którego przedstawiciel uczestniczy w pracach Komitetu, opracowywany jest również wzór wniosku dot. postępowania ze zwierzętami mogącymi zagrażać bezpieczeństwu operacji lotniczych (m.in. ich płoszenia), zawierający listy gatunków zwierząt oraz krótką instrukcję dotyczącą składania wniosków. Będzie to istotne z punktu widzenia zarządzających portami lotniczymi, gdyż usprawni i ujednolici procedurę składania i rozpatrywania wniosków.
Komentarze