Kolejny dzień, kolejna ewakuacja śmigłowcem SAR z promu
5 lipca załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach po raz kolejny ewakuowała pasażera promu, który wymagał natychmiastowej hospitalizacji.
O godzinie 14.38 załoga została postawiona w stan gotowości alarmem ratowniczym „pomoc medyczna”, otrzymując informację, że jeden z pasażerów promu STENA ESTELLE, znajdującego się ok. 29 mil morskich na północny-zachód od Władysławowa potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej i hospitalizacji.
Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda wystartował z lotniska Oksywie o godzinie 14.47 i skierował się w stronę wskazanego rejonu. O godz. 15.15 poszkodowany został podjęty na pokład śmigłowca i załoga rozpoczęła lot powrotny do Trójmiasta.
O godzinie 15.40 Anakonda wylądowała na lądowisku przyszpitalnym szpitala w Gdańsku-Zaspie, a chory został natychmiast przekazany służbom medycznym, oczekującym na lądowisku. O godzinie 16.30 śmigłowiec powrócił na macierzyste lotnisko w Oksywiu.
Lotnikom SAR asystował statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Bryza z Władysławowa.
Była to 766 akcja poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 21 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 406 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
Komentarze