Przejdź do treści
Manewry ASAR
Źródło artykułu

Już po raz trzeci wśród epizodów RENEGADE/SAREX realizowane są manewry ASAR

Epizod miał na celu sprawdzenie przygotowania załóg lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych do realizacji zadań statutowych. Wcześniejsze edycje skupiały się głównie na obszarze związanym z ratownictwem medycznym, ale w tym roku zadanie, jakie postawiono sprawdzanym załogom, przewidywało również weryfikacje obszaru związanego z poszukiwaniem rozbitego statku powietrznego typu ultralight.

Scenariusz manewrów zakładał sprawdzenie zdolności wydzielonych Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo Ratowniczych (LZPR) skierowanych do prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych w obszarze lądowym poprzez działanie w jednolitym scenariuszu dla wszystkich LZPR w aspektach medycznym i lotniczym.
 
Pierwszy epizod obszaru SAREX tegorocznej edycji ćwiczenia pk. RENEGADE/ SAREX-23 realizowany był w rejonie województwa pomorskiego. Goszczącą uczestników jednostką była 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Darłowie, gdzie w ramach ćwiczeń w dniu 18 maja br. załogi trzech LZPR pełniły dyżury.

W tegorocznej edycji wzięły udział załogi z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Darłowa, 1. Grupy Poszukiwawczo -Ratowniczej ze Świdwina oraz Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej z Nowego Glinnika.

Zgodnie ze scenariuszem, wszystkie załogi równocześnie przyjęły dyżur w tym samym czasie, a następnie w ustalonej kolejności, z zachowaną separacją czasową, otrzymywały zadanie dotyczące zaginięcia statku powietrznego typu ultralight, który w dniu poprzednim, w godzinach popołudniowych, wykonywał lot na zlecenie Nadleśnictwa Polanów. Z nieznanych przyczyn jednostka nie powróciła do miejsca stacjonowania. Niestety założenia przewidywały, iż warunki meteo nie pozwalały na prowadzenie poszukiwania wieczorem więc rozpoczęto je w godzinach porannych następnego dnia.

Pierwsza część zadania przewidywała prowadzenie akcji poszukiwawczej metodą wzrokową, druga, po odnalezieniu wraku oraz poszkodowanych, udzielenie świadczeń zdrowotnych właściwych do ich staniu.

Dodatkowo ocenianym elementy podczas ćwiczenia był obszar bezpieczeństwa lotów.

Po podebraniu poszkodowanych na pokład, śmigłowce według rekomendacji Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego (OM-DKM) oraz Zespołu Koordynacji Medycznej DO RSZ, kierowały się do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Korczaka w Słupsku.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Szpitala w Słupsku, a przede wszystkim Oddziałowej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, poszkodowani po przetransportowaniu do szpitala zostali przekazani personelowi SOR, który kontynuował ćwiczenie według własnego scenariusza.

Tegoroczna edycja Manewrów ASAR była doskonałym polem do wymiany doświadczeń pomiędzy załogami realizującymi zadania, ale również pozwoliła na wysłuchanie sugestii co do kolejnych ćwiczeń.

 
 
Tekst/zdjęcia:
kpt. rat. med. Anna MLECZKO
Młodszy Specjalista - Ratownik Medyczny
Wydział Ratownictwa i Zarządzania CAI/RASP

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony