Jurgis Kairys gwiazdą Lotniczej Majówki 2019

Jurgis Kairys - lot samolotem Su-31 (fot. Michał Prokurat)

Już 11 maja po raz trzeci piloci zaprezentują się podczas podniebnych pokazów na Lotniczej Majówce. Pokazy odbędą się nad malowniczym jeziorem Jeziorak w Iławie na Mazurach, największym zbiornikiem na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, a przy tym najdłuższym jeziorem w Polsce.

Jednym z pilotów, który zaprezentuje swoje umiejętności jest Jurgis Kairys, który ma tyle osiągnięć, że nie wiadomo co pisać najpierw.

Urodzony w Krasnojarsku światowej klasy litewski pilot akrobacyjny i inżynier lotnictwa. Mistrz świata i europy, wynalazca kilku numerów akrobacyjnych. Wielokrotnie nagradzany, niezwykle odważny i doświadczony pilot będzie prezentować kolejne akrobacje zgromadzonej publiczności na tegorocznej Lotniczej Majówce!

Głównym atutem pilota są występy w klasie Freestyle, która pozwala na wykonywanie niesamowitych pokazów. Słynie z wykonywania widowiskowych, zapierających dech w piersiach i niebezpiecznych manewrów m.in. manewr Cobra, który wykonał jako pierwszy w samolocie napędzanym śmigłem. Lotem Stulecia nazwano jego niewiarygodny przelot pod wszystkimi mostami nad rzeką Wilią w Wilnie. Najsłynniejszym numerem kaskaderskim Kairysa był przelot 2 września 2000 do góry nogami pod mostem dla pieszych w Kownie, wyczyn ten otrzymał nazwę Ultralot.


(fot. Michał Prokurat)

W 1973 roku Jurgis ukończył szkołę Viborg Aviation Technics i uzyskał tytuł inżyniera płatowca, dzięki czemu już rok później mógł rozpocząć treningi akrobacji w Klubie Lotniczym w Kownie. Już w 1976 roku jego wielki talent i determinacja zostały dostrzeżone i został członkiem elitarnej drużyny narodowej. W 1984 r. Ukończył Akademię Lotnictwa Cywilnego w Sankt Petersburgu, gdzie został pilotem inżynierskim. Jurgis wymyślił kilka manewrów akrobacyjnych, takich jak koło Kairysa i mała pętla.

Styl akrobcji, który widzimy dzisiaj został opracowany ponad 30 lat temu przez przyjaciół – opisywanego Jurgisa oraz Steponasa Artiskeviciusa. Dziś każdy pilot w klasie unlimited lata w tymże agresywnym stylu stworzonym przez litwinów. Umiejętności inżynieryjne i pilotażowe Kairysa ponownie zostały docenione, gdy poproszono go o współpracę z Biurem Projektowym Sukhoi, w wyniku czego powstały tak wspaniałe maszyny jak Su-26, 29 i 31.

Zapraszamyfanów lotnictwa 11 maja 2019 r. do Iławy podziwiać akrobacje Jurgisa Kairysa latającego na samolocie Su-31. Wstęp na całą imprezę jest bezpłatny!


Przeczytaj również:
Spotkanie „Hermaszewski, Sznuk, Sokół. Rozmowy o lataniu.”
Latać bez skrzydeł?... Już niedługo podczas Lotniczej Majówki w Iławie
Lotnicza Majówka – Iława 2019

Źródło: UM Iława
comments powered by Disqus