Lotnicza Majówka – Iława 2019

Lotnicza Majówka – Iława 2019 (fot. UM Iława)

Lotnicza Majówka już niebawem. Sympatycy lotnictwa mogą przyjechać do Iławy w dniu 11.05.2019 r. i w godzinach 11:00-16:00 podziwiać akrobacje lotnicze. W tym roku po raz trzeci w Iławie rozpoczynamy sezon pokazów lotniczych w Polsce.

Pokazy odbędą się nad malowniczym jeziorem Jeziorak w Iławie na Mazurach, największym zbiornikiem na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, a przy tym najdłuższym jeziorem w Polsce. Będzie to już trzecii tego typu pokaz w tym miejscu.

Organizatorzy przedstawili wstępne informacje dotyczące imprezy. Głównym motywem są pokazy lotnicze, które odbędą się w sobotę do południa. Swój udział w tegorocznej edycji zapowiedzieli znakomici piloci zarówno z Polski jak i zagranicy. Na niebie pojawi się m.in. Boeing Stearman, za którego sterami zasiądzie niezastąpiony pil. Marek Forystek, a także, na co liczą organizatorzy maszyny z arsenału naszych Sił Powietrznych. W akcji zobaczymy wiele gwiazd akrobacji powietrznych, które wykonają spektakularne podniebne manewry.

Oprócz pokazów lotniczych zaplanowanych jest także wiele atrakcji na ziemi. Przygotowana będzie m.in. wystawa statyczna sprzętu wojskowego, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, stoiska pilotów, a na najmłodszych czekać będzie kolorowa strefa animacji.

Dodatkowo w tym roku planujemy poszerzyć program o dwa dni dodatkowych atrakcji. Na piątek oprócz pokazu polskiego filmu "Dywizjon 303" i spotkania z aktorami zaplanowane jest powitanie Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz Motocyklowego Stowarzyszenia "Polskie Skrzydła - Polish Wings" i demonstracyjny przejazd po Iławie – opowiadają organizatorzy.

Niedziela z kolei będzie mieć charakter pikniku rodzinnego, który rozpocznie się od parady łodzi po Jezioraku, najdłuższym jeziorze w Polsce. Podczas pikniku zaplanowane są także gry w tematyce wojskowo-lotniczej, stoiska i spotkania z pilotami, wystawy naukowe z zakresu awiacji, a także wystawa statyczna Wojsk Obrony Terytorialnej – dodają.

Sokół przyleci do Iławy

Ekipa Lotniczej Majówki z nową twarzą – poznajmy komentatora tegorocznej edycji. Witold Sokół, bo o nim mowa to były pilot wojskowy, obecnie wykładowca taktyki lotniczej i zasad lotu w Szkole Orląt w Dęblinie, jest absolwentem tej uczelni.


Witold Sokół (fot. otnicza.ilawa.com.pl)

Spędził za sterami samolotów bojowych prawie półtora tysiąca godzin, z czego najwięcej bo około tysiąca wylatał na myśliwcu MiG-29, na tym typie był w latach 2003 - 2005 pilotem pokazowym. Prezentował możliwości manewrowe samolotu na pokazach lotniczych w kraju i za granicą. Internauci znają go pod pseudonimem Toyo, szeroko udziela się w różnego rodzaju forach specjalistycznych dotyczących lotnictwa, gdzie z chęcią dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Obecnie poza pracą w Dęblinie często występuje w roli komentatora największych pokazów lotniczych w Polsce, przybliżając widzom w sposób ciekawy i przystępny zawiłości lotniczego świata.

Zarys programu Lotniczej Majówki – Iława 2019:

10 maja 2019 r. (piątek)
– kino plenerowe - film "Dywizjon 303" i spotkanie z aktorami
– przylot pilotów i próby pokazów nad Iławą
– przyjazd grup rekonstrukcyjnych
– powitanie Motocyklowego Stowarzyszenia "Polskie Skrzydła – Polish Wings" i przejazd przez miasto

11 maja 2019 r. (sobota)
– pokazy lotnicze
– wystawy statyczne sprzętu wojskowego
– spotkania z pilotami dla mieszkańców
– spotkanie z osobistością lotniczą
– animacje lotnicze dla dzieci
– loty widokowe nad Iławą
– koncert

12 maja 2019 r. (niedziela)
– parada łodzi na Jezioraku
– piknik rodzinny
– animacje lotnicze dla dzieci
– wystawa wojskowa
– loty widokowe nad Iławą
– gry i zabawy dla rodzin
– spotkania z pilotami

Wstęp na całą imprezę jest bezpłatny! Więcej szczegółów wkrótce.

Źródło: UM Iława
comments powered by Disqus