Przejdź do treści
Źródło artykułu

Jedyny taki w Europie. Lubelska firma stworzyła innowacyjny dron

Jak poinformował portal Radio.lublin.pl, firma z Lublina wyprodukowała dron, który będzie mógł przenosić ładunki nawet do 200 kilogramów i pokonywać dystans ponad 600 km. Nie wymaga przy tym sterowania przez człowieka. Wystarczy go wcześniej zaprogramować. Jak mówią jego twórcy, jest to jedyne takie urządzenie w Europie.

Prace nad projektem trwały ponad 3 lata – mówi jeden z twórców urządzenia i wiceprezes firmy USM, Paweł Krewski. – Ten dron ma ponad 7 m długości, ponad 2 m wysokości. Może przenosić ładunki do 200 kg i pokonywać dystans 600 km, a także przebywać 6 godzin w powietrzu. Ten dystans możemy wydłużać poprzez odejmowanie masy ładunkowej i zastosowanie dodatkowych zbiorników paliwa. Jeśli chodzi o drony, jest duży, jeśli chodzi o statki załogowe, to jest to mini śmigłowiec – dodaje.

Specyfikacja prototypu drona USM HELI-500 TUTAJ.

Dron jest urządzeniem programowalnym. Nie jest autonomiczny, ponieważ sam nie podejmuje decyzji, wykonuje tylko polecone zadania – zaznacza Marcin Brzozowski, dyrektor do spraw technicznych. – Możemy zaprogramować trasę automatycznie, z wyłączeniem pewnych scenariuszy. Jeszcze nie jest on wyposażony w bardzo zaawansowaną elektronikę, która umożliwia zbieranie informacji ze wszystkich bodźców. Ma natomiast podstawowe rzeczy, typu odbiornik transponderów innych maszyn latających w powietrzu. Na tej podstawie jest w stanie wstrzymać wykonanie zadania, zaczekać, aż strefa dookoła się zwolni i to zadanie dokończyć.

Cały artykuł czytaj na stronie www.radio.lublin.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony